Alt veya Üst Çene İmplantına Gereksinimim Var Mı?

Eğer alt veya üst çenenizde bir takma dişiniz varsa, rahat yemek yemenin ne kadar zor olduğunu bilirsiniz. Zaman zaman bir hasta üst protezi rahat takamaz. Sürekli bir ağrıdan ya da devamlı kusma hissinden şikayet edebilir. Yahut da üst protezlerinin yerinde durmadığını söyleyebilir.


Alttaki dişler gittiğinde çenedeki kemik sürekli olarak çekilir. Daha kötüsü çenedeki bu deliklerden geçen sinirler vardır ve sonuçta bunlar kemiğin yüzeyine çıkabilir. Eğer bu olursa, aşağı doğru ısırmada ciddi bir ağrı olacaktır. 

Neyse ki alt veya üst çeneye implant yerleştirmek mümkündür. İmplant, operasyonla çene kemiğine yerleştirilen ve kaybedilen dişin köklerinin yerine geçen küçük titanyum bir silindirdir.

İmplantları alt çenede kullanmanın bir yolu implantları üç adet implant üzerine yerleştirlen bir takma damakla sabitlemektir. Diğer bir yöntem ise bir metal bar ile birleştirmek suretiyle  bir takma damağa bağlantılar kurmaktır. Bu yöntemde takma diş kolaylıkla çıkarılabilir ve implant ve baglantı noktalarının evde rahatça temizlenmesine olanak verir.

Diğer bir yöntem ise bir metal bar ile birleştirmek suretiyle  bir takma damağa bağlantılar kurmaktır. Bu bağlantılar çubuğa yerleşir ve takma dişin hareket etmesini ve kaymasını engeller.Bu yöntemde de takma damak kolaylıkla çıkarılabilir, implant ve bağlantı noktalarının evde rahatça temizlenmesine olanak verir. 

Bir diğer seçenek de komple bir köprüdür. Bu köprü damak ilgili yere yapıştırılır ya da vidalarla tutturulur.

Bütün bu yöntemlerden farklı olarak ağızınıza yerleştirşlen implantların üzerine sabit olarak yerleştirilen kuronlar size doğal dişlerinize en yakın bir fonksiyonellik ve görüntü sağlayacaktır.

Bir alt veya üst takma damağa, köprüye yada kurona destek olarak kullanılan implantlar basıncı kemikten ve sinirlerden uzak tutar. ımplantlar ayrıca, çekilen dişten sonra oluşan çenedeki kemik kaybını da durdurmaya yardımcı olur. Dişlerinizi implantlarla sağlamlaştırmak farklı bir dünyadır. Güven içinde yiyebilir, konuşabilir, tebessüm edebilir ve gülebilirsiniz.

https://www.agizsagligi.com/implant-ortodonti-fircalari
(Visited 16 times, 1 visits today)

Leave A Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.