Amalgam Diş Dolguların Dezavantajları

İşte insanın ağzının ideal formu. Oyuk yok, dolgu yok, diş hastalığı yok.

Ne yazık ki dişler her zaman böyle güzel görünmüyor. Sağda, gümüş dolguların dişin görüntüsünü nasıl bozduğunu görebilirsiniz.

Neyse ki artık diş hekimleri kompozit denen yeni bir dolgu maddesi kullanıyorlar. Bu madde koyu gümüşamalgam  dolguların yerine geçerek dişinizin daha güzel ve doğal görünmesini sağlar.

Eskiden, eski bir dolgu aşındığında ya da bir oyuk oluştuğunda tek seçeneğiniz yine bir gümüş dolgu olurdu. Ancak gümüş dolguların pek çok dezavantajları var. Örneğin gümüş dolguların kenarları aşınarak gevşeyebilir. Dolgu düştüğünde artık dişi korumaz. Bu da oyukların yeniden açılmasına neden olur. Bir dolgunun altında da oyuk gelişebilir! Ve gümüş dolgular dişe giren bir kama gibidirler ve metalin genleşip küçülmesi ile dişi ayırma eğilimindedirler.

Gümüş dolgular aşınıp dökülebilir ve bu da dişler de ve diş etlerinde hoş görünmeyen lekelere neden olur. Ve son olarak gümüş dolgular yüzde 50 oranında cıva içerir ve her ne kadar bilimsel olarak ispat edilmiş bir durum olmasada, bu da bir kısım kişilerde cıva zehirlenmesi endişesi doğurmaktadır

Kompozit beyaz dolgularda bu problemlerin hiç biri mevcut değil.

(Visited 14 times, 1 visits today)

Leave A Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.