Bebeklik(Süt) Dişleri ve Kafanıza Takılan Sorular

Bebek dişlerine neden tedavi uygulanır? Diş hekimim bunları çekmekle yetinemez mi? Aile büyüklerim ben bebekken dişlerimle ilgili bir tedavi yaptırmadıkları için, benim bebeğimin dişlerini tedavi ettirmek istememden dolayı deli olduğumu düşünüyorlar. Neden benim çocuğum sınıfında dişini kaybetmeyen tek çocuk? Çocuğumun dişleri çok kalabalık. Bebek dişlerinin bir kısmını çekerek kalıcı olan dişlere yer açılamaz mı? Çocuğumun yeni dişi bebek dişinin arkasından çıkıyor. Bu normal midir? Bebek dişleri üzerindeki ince tabakayı kaldırmayı göze alamayız. Bebek dişini çekip almak olmaz mı?

Bebek dişlerine neden tedavi uygulanır? Diş doktorum bunları çekemez mi?

Bebek dişinin ağızda olabildiğince uzun kalması önemlidir. Bunun yanında bebek dişleri çocukluk döneminde çiğnemeyi sağlamakla çocuğun konuşmayı öğrenmesine yardımcı olur. Ayrıca bebek dişleri, kalıcı dişlerin doğru yerleşmelerine de kılavuzluk eder. Ve unutmayın! Çocuklar, dişleri çekildikten sonra nasıl göründükleri konusunda utangaçlık gösterirler.

Aile büyüklerim ben bebekken dişlerimle ilgili bir tedavi yaptırmadıkları için, benim şimdi bebeğimin dişlerini tedavi ettirmek istememden dolayı deli olduğumu düşünüyorlar.
Tabii ki deli değilsiniz! Bebek dişlerine yapılacak erken müdahaleler diş çürükleri, apseler ve dişler arasındaki boşluğun kaybı gibi pek çok (ve büyük) problemlerin oluşmasını engellemeye yardımcı olur.

Neden benim çocuğum sınıfında dişini kaybetmeyen tek çocuk?
Aslında bu konuda endişelenmeye gerek olmamakla birlikte (bebek dişlerinin düşmesi ile ilgili “normal” sürenin çocuktan çocuğa değiştiğini bilerek) diş hekiminize çocuğunuzun bebek dişlerinin kalıcı dişlerin gelişmesini engelleyip engellemediğini ve tüm kalıcı dişlerin normal olarak gelişip gelişmediğini sormanız faydalı olacaktır.

Çocuğumun dişleri ağzında çok kalabalık görünüyor. Bebek dişlerinin bir kısmını çekerek kalıcı olan dişlere yer açılamaz mı?

Her ne kadar kalabalıklaşma zaman zaman kalıcı dişlerin çekilmesi ile tedavi edilebiliyorsa da, bunun yanıtı her zaman bebek dişlerinin çekilmesi değildir.  Kalabalıklaşma, kalıcı dişlerin –bebek dişlerinin değil, çene kemiğinde kalıcı dişler için uygun boşluğa göre çok büyük olmasından kaynaklanıyor olabilir. Bebek dişlerinin çekilmesi, ileride düzeltilmesi daha zor problemler yaratabilir. Diğer seçenekler için diş hekiminizle konuşun. Daha önceki “Bebek dişlerine neden tedavi uygulanır?” sorusunun yanıtını inceleyin. Diş hekimim bunları çekemez mi?

Çocuğumun yeni dişi bebek dişinin arkasından çıkıyor. Bu normal midir?
Evet bu genellikle normal bir durumdur. Anormal bir kalabalıklaşma olmadığından emin olmak için, ki bu tür durumlar, bazen bebek dişinin çekilmesi ile giderilir, durumu diş hekiminizin değerlendirmesini isteyin.


Bebek dişleri üzerindeki ince tabakayı kaldırmayı göze alamayız. Doğrudan çekilip alınamazlar mı?

Eğer çocuğunuzun yeni kalıcı dişleri çıkmak üzereyse, çekmek akılcı ve daha az pahalı bir seçenek olabilir. Bir boşluk sağlayıcı, kalıcı diş çıkana kadar kalan dişlerin düz tutulmasını sağlar. Öte yandan pulpotomi, çocuğunuzun çiğnemesini sağlamak üzere dişin ağızda kalmasını, görüntünün düzgün olmasını sağlar ve kalan dişlerin düz durmasını sağlamaya yardımcı olur.

Diş hekiminizle tüm seçenekleri değerlendirdiğinizden emin olun. Tedavinin maliyeti konusundaki endişeleriniz için pek çok diş hekimi, hizmetleri ile ilgili ödeme planı seçenekleri sunacaklardır. Ayrıca pek çok şehirde düşük maliyetli dişhekimliği hizmetleri veren klinikler olduğunu da unutmayın.

https://www.agizsagligi.com/bebek-cocuk-jelleri
https://www.agizsagligi.com/cocuk-dis-fircalari

(Visited 3 times, 1 visits today)

Leave A Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.