Beyaz Kompozit Diş Dolgularıyla Daha Çarpıcı Bir Gülümseme

Dişlerinizin hasarlı ya da çürük kısımlarını restore etmek için esas olarak gümüş amalgam dolgular kullanılıyordu. Ne yazık ki amalgam dolguların görüntüsü güzel değildi ve uzun vadede en iyi, en düşük maliyetli çözüm de değillerdi.

Amalgam dolgular zaman içinde genleşir ve metal yorgunluğuna tabi olup kırılırlar. Bu durumda koruma özelliklerini kaybedip altlarındaki ,dişte çürüğün gelişmesine izin verirler. Ayrıca amalgam dolgular zaman içinde çatlayabilir ve bu da koruyuculuk özelliklerinin gidip çürüğe neden olmaları durumunu yaratır. Ayrıca dişinizi zayıflatıp kırılmaya açık hale getirebilirler; çatlamış ya da kırılmış bir diş genellikle kuron gerektirir.

Bunlara ek olarak metal bir amalgam dolgu, diş ve diş etleri üzerinde göze hoş gelmeyen koyu gri lekelere neden olabilir. Neyse ki daha çekici, daha tutucu bir seçenek olan kompozit beyaz kaplamalar bulunmaktadır.

Dişleri kompozit kaplamalarla restore etmenin pek çok avantajı vardır. Doğal diş yapısına sıkıca yapıştırıldıklarından kompozit kaplamalar dişinizi orijinal haline yakın şekilde restore eder. Kompozit kaplama yaparken doğal dişinizin daha azını aşındırılır ve bu nedenle dişiniz daha sağlam kalır ve çatlama ya da kırılma olasılığı azalır.  Bu da dişinizin ileride bir kurona gereksinimi olasılığının az olması anlamına gelir.

Kompozit kaplamalar diş etleriniz için daha sağlıklıdır çünkü diş rengindeki kenarları onları diş eti çizgisinin üzerine yerleştirmemize imkan tanır ve bu sayede altta birikebilecek yemek artıkarı ve plak oluşumu azalmış olur. Ayrıca florid içerdiklerinden dolgunun kenarlarında yeni çürüklerin gelişmesini engellerler. Ve kompozit kaplamalar sadece sağlığa faydalı değildir – çok da güzel görünürler! Kompozit dolgunun rengini dişinizin rengine çok yakın yapabileceğimizden çok güzel görünürler ve gülüşünüzü gerçekten ışıltılı bir hale getirirler.

(Visited 11 times, 1 visits today)

Leave A Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.