Bir Dolguya Gereksinimim Olup Olmadığını Nasıl Bileceğim?

Asidin verebileceği hasarın neler olabileceğini biliyorsunuzdur. Ağzınızdaki plaklardan kaynaklanan asit de önemli bir problem olabilir. Plak, yapışkan yemek ve bakteri filmi olup, dişleriniz üzerinde sürekli oluşur.

Plağı görmek zordur. Ancak nasıl göründüklerini, kırmızı boya ile boyandıklarında görebiliriz. Eğer plakları her gün temizlemezseniz bu bakteriler asit üretecek ve bunar da diş minesini yiyip, çürük oluşmasına neden olacaktır.

Çürüklerin bulunması bazen kolaydır ama bazen çok zor olabilir. Daha zor bulunan çürükler için diş hekiminiz bir diş aleti ve röntgeni kullanır.

Dişlerinizin üstü ve yanları bir diş aleti ile kontrol edilir. Röntgenler, dişler arasındaki

boşlukları araştırmak için kullanılır. Metal dolgular ve kuronlar röntgende parlak beyaz görünürken, çürükler koyu noktalar şeklinde görülür.

Çürükleri henüz küçükken ve dişin mine katmanındayken tespit etmek ve iyileştirmek çok daha iyidir. Çünkü bunlar bir kez daha yumuşak olan dentin katmanına ulaşırlarsa, çok hızlı gelişirler. Eğer çürükler dişin merkezine ulaşırlarsa, yepyeni bir set problem karşımıza çıkar ve kanal tedavisi denen başka bir tedavi gerektirir.

Bir diş hekimi her bir dişi bir sayı ve dişin her bir yüzeyini de bir harf ile belirtir. Dişinizde çürükler tespit edildiğinde diş hekiminizin her bir çürüğü sayılar ve harflerle ifade ettiğini duyacaksınız. Bu dişlerinizin kesin bir kaydının tutulmasına ve diş hekiminizin dişlerinizi sağlıklı hale getirmesine yardımcı olur.

https://www.agizsagligi.com/onarici-dis-macunu
(Visited 9 times, 1 visits today)

Leave A Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.