Buz çiğnemek dişlerinize nasıl zarar verir?

Birçok insanın buz çiğneme alışkanlığı vardır ve bu, diş etlerine ve sıklıkla da kırık dişlere neden olabilir. Bazen oluşan hasar, bir kuron gerektirecek kadar ciddi olabilir. Eğer buz çiğnemek bir alışkanlığınızsa, bunun yerine şekersiz sakız çiğnemeyi deneyin. Eğer bir şeyler kemirmek istiyorsanız küçük havuçları ya da elmayı deneyin.

Buz çiğneme isteği, demir eksikliği anemisinin de semptomu olabilir. Bu, en sık görülen anemi biçimidir; kadınların yaklaşık yüzde 20’si, hamile kadınların yüzde 50’si ve erkeklerin yüze 3’ünde demir eksikliği vardır.

Demir eksikliği anemisi yetersiz demir alımı, kan kaybı (adet ya da ameliyat) veya artan demir gereksiniminden (emzirme ya da hamilelik) kaynaklanır.

Demir, kanın oksijen taşıma fonksiyonu için gereklidir. Kanınızda yeterli demir olmaması halinde kırmızı kan hücreleri vücut dokularınıza yeterli oksijen sağlayamaz. Sonuç? Kendinizi yorgun ve halsiz hissedersiniz ve deriniz solgun görünür. Zaman içinde anemi kötüleştikçe kalp atışınızda düzensizlik başlayabilir çünkü kalp, düşük oksijen seviyesini dengelemek için ek pompalama yapar. Anemi hiçbir zaman tedavisiz bırakılmamalıdır.

Tüm bunların özeti şudur: Buz çiğneme alışkanlığınızı gözden geçirin. Eğer buz çiğnemeden duramıyorsanız, doktorunuza görünmeniz gerekecektir. Ona buz çiğneme ile ilgili endişelerinizden bahsedin. 

(Visited 79 times, 1 visits today)

Leave A Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.