Çapraşık Dişlere Neler Yapılabilir?

Eğer sıklaşmış ya da çarpıklaşmış dişlerin düzeltilmesini istiyorsanız pek çok alternatifiniz vardır.

Bunlar:

Yeniden  eşleştirme

Yeniden eşleştirme, hafif çarpıklaşmış dişlerde kullanılır ve dişlerinizin bir diş aleti ile yeniden şekillendirilmesi ve eşleştirilmesini içerir.

Diş Telleri

Diş telleri genellikle, özellikle de ciddi çapraşıklık durumlarında, dişleri düzeltmenin en ideal yoludur. Ancak diş tellerini iki ya da üç yıl takmaya hazır olmalısınız. Ortodonti yetişkinler için artık çok yaygın bir işlemdir; hatta gelişmiş ülkelerde ortodonti tedavilerinin yüzde kırkı yetişkinlerindir. Ve bugün diş telleri, ön dişlere doğrudan yapıştırılan küçük, parlak braketler şeklindedir. Bunlar da diş telleri ile ilgili “metal ağız” fikrini ortadan kaldırmaktadır.

Bonding

Bonding mevcut diş yapısına plastik bir maddenin (reçine) uygulanması işlemidir. Yapıştırma terimi genellikle, reçinenin ön dişlere kozmetik görüntüyü değiştirmek için yapılan tek seanslık bir uygulama anlamına gelir. Bonding estetik bir tekniktir ve sonuçlar, en az kaplamalar kadar kalıcıdır. 

Kuronlar

Kuronlar (kapak olarak da bilinirler) dişin, diş eti çizgisinin üzerinde kalan tüm kısmını kaplarlar ve dolgularda olduğu gibi diş ciddi biçimde hasarlıysa en uygun seçenektir.

Kaplamalar

Kaplamalar dişlerin ön ve üst taraflarına yapıştırılan porselen kabuklardır. Kaplamaları kullanmak, kozmetik değişiklikler için en etkin ve sık kullanılan yöntemdir.

(Visited 32 times, 1 visits today)

Leave A Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.