Çocuğunuzun Diş Sağlığı İçin Doğru Bir Başlangıç Yapın!

Çocuğunuzun diş doktoruna yapacağı ilk ziyaret, onun hayatının bundan sonrasında diş doktorları ve diş bakımı konusunda neler hissedeceğini etkileyecektir. Olumlu geçecek böyle bir ilk ziyaret, onun hayatı boyunca doğru diş sağlığı alışkanlıkları edinmesindeki ilk adım olabilecektir. Olumsuz olacak bir ilk ziyaretse korku ve tereddüt yaratabilecek ve bunun sonucu ileride daha fazla gereksinim duyacağı diş bakımı konusunda gecikme ya da bundan kaçınma sonucu doğurabilecektir. Önerimiz, ilk ziyaretin, ilk dişi çıktıktan hemen sonra planlanmasıdır.

Muayenehane ziyaretine hazırlık

Çocuğunuzun bu ilk ziyaretinin olumlu geçmesi için şu kolay adımları takip edebilirsiniz: Önceden diş hekimini arayın ve ziyaret sırasında neler olacağını ona sorun. Çocuğunuzun reaksiyonlarını etkileyebileceğini düşündüğünüz sağlık ile ilgili tarihçesi hakkında bilgi verin. Bu hekime çocuğunuzun kendine has gereksinimlerini karşılamak ve bu ziyaretin en olumlu biçimde geçmesini sağlamaya yardım eder.

İşte size ziyaret öncesi ile ilgili birkaç ipucu daha:

*  İlk ziyareti planlamak için çocuğunuzun diş sağlığı ile ilgili bir problemi olmasını beklemeyin. Eğer korkmuşsa ya da acı çekiyorsa, onun güvenini kazanmak bizim için zor olacaktır.

* Çok küçük çocuklar bile olanları kavrayabilirler ve sizin bu ziyaretle ilgili olabilecek endişelerinizi hissedip algılayabilirler.

*  Mümkünse ziyareti gündüz gerçekleştirin çünkü çoğu çocuk bu zamanda daha olumlu ve kabullenicidir.

*  Aletler ya da yöntemler üzerine konuşmayın. Bu tür fikirler onun kafasını karıştırıp keyfini kaçırabilir; “delmek”, “enjekte etmek” ve “iğne” gibi kelimeler, potansiyel olarak korkutucudur.

*  Buna ek olarak, muayenehaneye erken gidecek şekilde hazırlanın. Eğer çabuk hareket etmek zorunda kalmazsanız daha sakin ve endişesiz hissedersiniz ve çocuğunuz da benzer duyguları hisseder. Erken gelmenizle çocuğunuza muayenehane ortamını gözlemleme ve yavaş yavaş alışma konusunda da zaman tanımış olursunuz; küçük çocuklar kendilerini yeni ortamlarda rahat hissetmeden önce görüntüleri, sesleri ve kokuları içselleştirmek gereksinimi duyarlar.

İlk ziyaret

Çocuğunuzun ilk ziyareti tipik olarak muayenehanenin ve çalışanların tanıtımı, dişlerine hızlıca bir muayene ve, eğer yeterince büyükse, ona iyi diş fırçalama, diş ipi kullanımı ve yeme alışkanlıkları hakkında bilgi vermeyi içerir. Çocuğunuz yine de hafif bir tedirginlik duyuyorsa meraklanmayın. Çocuklar bazen diş hekimi koltuğuna kendiliklerinden oturmadan önce biraz fazla güven geliştirme gereksiniminde olabilirler. Unutmayın, hekimler çocuğunuzun diş bakımını güvenle kabul etmelerine yardımcı olmak, onlara sizin bize olan güveninizi ve bu ziyaretinin faydalı bir ziyaret olacağını göstermek üzere eğitilmiştir.

Ziyaret sonrası

Muayenehaneden çıktıktan sonra çocuğunuzla bu ziyaret hakkında konuşun. Ne gördüğünü ve ne öğrendiğini hatırlamasına yardımcı olun. Ona ne kadar iyi davrandığını da söylemeyi unutmayın. Sizin ona güveniniz onun da kendine güvenmesini sağlayacaktır. Eğer bu ziyarette çocuğunuza diş fırçalama ve diş ipi kullanım teknikleri gösterilmişse, onunla birlikte pratik yapın ve öğrenebildiği için onu övün.

https://www.agizsagligi.com/cocuk-dis-fircalari
https://www.agizsagligi.com/cocuklara-bebeklere-ozel
(Visited 12 times, 1 visits today)

Leave A Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.