Çocuklarla İlgili Acil Ağız Diş Hastalıkları ve Yapmanız Gereken

Oğlumun ağzına bir raket vurdu ve ön kalıcı dişi yerinden çıktı. Ne yapabilirim?

Çocuğunuzu olayın gerçekleşmesinden sonraki bir saat içinde diş hekimine götürmelisiniz. Eğer daha fazla beklerseniz, dişin başarılı bir şekilde yerine yerleştirilme şansı azalacaktır. Yapabiliyorsanız soğuk su ile ağzını çalkalayın ama silmeyin ya da fırçalamayın. Dişi bir bardak su ya da sütün içine koyun ya da bunu diş hekimine gidene dek temiz, nemli bir bezin içinde saklayın.

Yerinden çıkan dişler için neredeyse her zaman kanal tedavisi gerekir ancak olayı takip eden bir saat içinde tedavi edilebilirse yıllarca korunabilirler.

Çocuğunuzu gelecekte böyle bir durumdan korumak için diş hekiminizinden, çocuğunuzun ağzına bir koruyucu yapmasını isteyin ve spor yaparken bunu kullanmasını sağlayın.

Kızım düştü ve ön bebek dişini vurdu ve diş şimdi koyu bir renk aldı. Artık o diş öldü mü?

Muhtemelen. Renk bozukluğu, darbenin dişin kökünün ucundaki bir kan damarını koparması anlamına gelebilir. Ümit verici bir durum ise: Bebek dişleri yetişlinlerin aksine genellikle kalıcı bir dişi öldürebilecek darbelerden kurtulur. Kızınızı derhal diş hekiminize götürüp dişin incelemesini sağlayın.

Oğlum ön dişini kırdı. Bunu tamir etmek zor mudur ve ne kadar zaman alır?

Eğer kırılan parçayı bulursanız bunu diş hekiminize getirin. Bu parça genellikle dişe yeniden yapıştırılabilir. Kırık parça olmasa dahi diş hekimi dişi eski doğal haline bir saat içinde getirebilir.

Çocuğumun dişi ağrıdığında ne yapmalıyım?

Derhal diş hekiminizi arayın. Bazı diş hekimleri, çocuğunuz tedaviye getirilene kadar ağzını ılık su ile çalkalamanızı ve yüzüne içine buz sarılmış bez bastırmanız gerektiğini tavsiye etmektedir. Diş hekimleri sıcak uygulama yapılmamasını tavsiye etmektedir ve hiçbir zaman diş ya da diş eti üzerine aspirin koymamanız gerektiğini söylemektedir. Aspirin asidiktir ve diş ya da diş eti üzerine konduğunda yanığa neden olabilir. Eğer aspirin kullanacaksanız, bunun yutulduğundan emin olun.

Son olarak da şunu da bilmek gerekir ki diş ağrısından şikayet eden çocuklarda çoğu kez dişler arasına yemek parçası sıkışmıştır. ılgili diş arasını yumuşak bir şekilde diş ipi ile temizlerseniz derhal bir rahatlama elde edebilirsiniz.

Çocuğumun dişine bir zarar gelmesini nasıl engellerim?

Eğer çocuğunuz yürümeye yeni başlamışsa, evinizin bu konuda hazırlıklı olduğundan emin olun. Yani mobilyadaki sivri köşeler ya da delici kollar ve tutma yerleri kapatılmalı, eğer bu yapılamıyorsa bu tür mobilyalı odalar kilitlenmelidir. Çocuğunuzu arabada tuttuğunuz zamanda sıkıca bağlı olduğundan emin olun. Arabadayken hiçbir zaman çocuğunuzun koltukta ayakta durmasına izin vermeyin ve kucağınızda tutmayın.

Daha ileri yaşlardaki çocuklarda ağız koruyucular yaralanmaları engelleyebilir. Pek çok diş yaralanmaları jimnastik salonunda ya da oyun alanında değil, yakınınızda olur; bu nedenle ağız koruyucu, arka bahçenizde bile olsa sert oyunlar sırasında takılmalıdır.

   

(Visited 10 times, 1 visits today)

Leave A Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.