Anasayfa

Sık Kullanılanlara Ekle Ana Sayfa Dişhekimi İletişim
   ANA KATEGORİLER
   İmplant
   Estetik Diş Hekimliği
   Ağız Hijyeni
   Ağız Patolojisi
   Çocuk Diş Hekimliği
   Diş Çekimi
   Diş Eti Hastalıkları
   Dolgular
   Çene Eklemi Problemleri(TMD)
   Hareketli Protezler
   İlk Muayene
   Kök ve Kanal tedavisi
   Köprü Protezler
   Ortodonti
   Porselen Kronlar
   Tedavi Sonrası Bilgileri
   Yeni Uygulamalar
   Sağlık Turizmi
 

  Diş Çekimi

Arkadaşıma Gönder  Yazdır
294-Content
Diş Çekimi Sonrası Yapılması Gerekenler - Devamı...

* İlk iyileşme süresi genellikle bir ila iki hafta alır ve ilk 48 saat içinde şişme olabilir.

* İşlem başlamadan önce rahatınız için size anestezi uygulanır. Bu anestezi, dudaklarınızı, dişlerinizi ve dilinizi seans sonrası da hissiz bırakır. Bu nedenle operasyon sonrasındaki iki saat içinde veya hissizlik tamamen geçmeden bir şey çiğnememelisiniz.

* Çekimden sonra rahatsızlık hissetmeniz normaldir. Eczaneden alınacak ibuprofen veya acetaminophen gibi ağrı kesiciler genellikle yeterlidir. Eğer gerekirse size daha kuvvetli ağrı kesici reçetesi verilebilir.

* Mide bulantısı olmaması için ağrı kesiciyi aç karnına almayın.

* Buz torbası kullanarak da ağrı ve şişmeyi ilk 6 saat içinde uygulanmak kaydı ile azaltabilirsiniz – 20 dakika aralıklarla üzerinde yine bir 20 dakika bekleterek.

* Dişin çekildiği yerde bir kan pıhtısı oluşacaktır ve bu pıhtı iyileşme işlemi için önemlidir. Pıhtıyı yerinde tutmak için, dişin çekildiği yere parmağınızla ya da dilinizle dokunmayın, kamışla bir şey içmeyin ve şiddetli olarak tükürmeyin.

* Burnunuzu temizlemek ya da şiddetli hapşırmak da pıhtıyı yerinden oynatıp iyileşmeyi durdurabilir; bu nedenle, eğer bir üst solunum yolu enfeksiyonunuz ya da alerjiniz varsa, gerekli sinüs ilaçlarını elinizin altında bulundurun.

* Sigara içmek ve yemek parçacıklarının sokette toplanması iyileşme sürecini belirgin biçimde engelleyeceğinden bunların olmamasına özen gösterin.

* İşlemi takip eden 24 saat sonra ağzınızı çalkalama suyu ya da ılık tuzlu su ile hafifçe çalkalayabilirsiniz; suyu diş çekilen bölgede hafifçe dolaştırıp yavaşça tükürün. Bunu, diş çekimini takip eden hafta içinde günde 2-3 kez yapmalısınız.

* Eğer antibiyotik kullanımı önerilmişse bunları, enfeksiyonun tüm semptomları kaybolsa dahi, belirtilen süre bitene kadar kullanın.

Diş çekiminden sonra evde yapılacak bakım hakkında bilgiler:

* Operasyonu takip eden 24 saat içinde olabildiğince dinlenin ve güç gerektiren aktivitelerden uzak durun.

* Hissizlik geçtikten sonra yemek yemelisiniz çünkü besinler iyileşme için önemlidir. İlk 48 saat içinde yiyecekleriniz yoğurt, sıvı katı besin içermeyen çorbalar, dondurma, yumuşak pişmiş yumurta gibi sert olmayan besinler seçilmelidir.

* Her gün en az 8 büyük bardak su ya da meyve suyu için.

* Kanamayı kontrol etmek için başınızı yukarıda tutacak yastıklarda yatın. Kayan alanda kullanmanız için size gazlı bez verilecektir. Gazlı bezi gerektikçe değiştirin ve kanama tamamen durana kadar kullanın. Eğer kanama devam ederse bir çay torbasını nazik ama üzerinde hafif baskı yapacak biçimde 20 dakika boyunca ısırabilirsiniz. Eğer kanama devam eder ya da artarsa, diş hekiminizi arayın.

* Ağzınızdaki diğer alanları normal olarak fırçalamayı ve diş ipi kullanmayı sürdürün.

* Çekilen dişin yerindeki boşluk ilk başta size biraz garip gelebilir.

 


Daha detaylı bilgi almak ve diğer sorularınız için +9 0216 326 18 37 numaralı telefonu veya iletişim formunu kullanabilirsiniz.

 

 

 
 

  En Çok Okunanlar

  Ağız ve Diş Hastalıkları Eğitiminde Multimedia ve Internet Devrimi
  Diş Çekimi Sonrası Yapılması Gerekenler - Devamı...
  Doğru Diş Fırçalama Nasıl Olmalıdır?
  Ağız ve Diş Sağlığı Sözlüğü
  Sizce Diş Tedavileri Pahalı mı?
 

 
 
 

 
hermes replica birkin, celine handbags, replica louis vuitton bags, outlet canada goose, canada goose outlet toronto factory Canada Goose coats toronto Canada Goose red jacket louis vuitton wallets azaadsource.com replica prada Newest Canada Goose moncler ski prix birkin bag sale celine handbags prada handbags cheap canada goose parka cheap celine handbags online canada goose vest outlet prada outlet birkin bag sale