Diş Çekimi Yapıldıktan Sonra Yapılması Gerekenler

Diş çekiminden sonra kanamanın durması için kan pıhtılaşmasının olması ve iyileşmenin başlaması önemlidir. Bu sebeple diş hekiminiz diş çekiminden hemen sonra size 30 ile 45 dakika boyunca ısırmanız için bir gazlı bez verecektir. Eğer kanama ya da kan sızıntısı gazlı bezi çıkarttıktan sonra da devam ederse, aynı yere tekrar bir gazlı bezi koyup 30 dakika boyunca ısırın. Bunu birçok kez yapmanız gerekebilir.

Kan pıhtısı oluştuktan sonra bunu 24 saat korumak önemlidir. Bu sürede şunları yapmamalısınız:

* sigara kullanmak

*  kamış kullanmak

*  ağzı şiddetle çalkalamak

*  çekilen dişin yanındaki dişleri temizlemek

Bu tür şeyler pıhtıyı yerinden oynatıp iyileşmeyi yavaşlatabilir.

ılk 24 saat kendinize sakin aktiviteler seçin. Bu, kan basıncınızı düşük tutacak, kanamayı azaltacak ve iyileşmeye yardımcı olacaktır.

Diş çekilmesinden sonra ağrı duymanız ve şişme olması normaldir. Bunu asgaride tutmak için buz torbası (20 dakika kullanıp 20 dakika dinlenerek) kullanabilirsiniz. Şişme genellikle 48 saatten sonra azalmaya başlar.

Bu rahatsızlığı kontrol altına almak için ağrı kesiciler kullanabilirsiniz. Mideniz boşken ilaç almanız halinde mide bulantınız olabilir. Eğer antibiyotik kullanımı önerilmişse bunları, enfeksiyonun tüm semptomları kaybolsa dahi, belirtilen süre bitene kadar kullanın. Ayrıca:

*  Bol sıvı alın.

*  Dişin çekildiği gün sadece yumuşak ve besleyici şeyler yiyin.

*  Alkollü içecek almayın.

*  Sıcak ve acı yiyeceklerden uzak durun.

Ertesi gün ya da kendinizi iyi hissettiğiniz günden itibaren normal yemenize başlayabilirsiniz. Ilık tuzlu su ile ağzınızı çalkalayın (bir fincan ılık suda bir çay kaşığı tuzu eritip ağzınızı çalkalayın) Ayrıca yemeklerden sonra ağzınızı hafifçe çalkalayın. Bu, yiyecekleri dişin çekildiği alandan uzak tutacaktır.

İşlemden 24 saat sonra rutin diş bakımını devam ettirmeniz önemlidir. Bu rutin, dişinizi ve dilinizi fırçalamayı ve günde en az bir kere diş ipi kullanımını içermelidir. Bu, iyileşmeyi hızlandıracak ve nefesinizin ve ağzınızın kokusuz olmasına yardımcı olacaktır. Ağır kanama, ciddi ağrı, operasyondan iki üç gün sonra şişkinliğin devamı ya da ilaçlara karşı bir tepki olursa diş hekiminize başvurun. Birkaç gün sonra kendinizi iyi hissedeceksiniz ve artık normal aktivitelerinize geri dönebilirsiniz.

https://www.agizsagligi.com/dis-fircalari
https://www.agizsagligi.com/dil-fircasi
https://www.agizsagligi.com/dis-ipi
(Visited 3.010 times, 1 visits today)

Leave A Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.