Diş Çürükleri Nasıl Başlar?

Fen derslerinde asidin tehlikeli bir madde olduğunu hepimiz öğrenmiştik. Ağzımızdaki asitler de farklı değildirler; bunlar diş çürüklerinin temel nedenidirler. 

Çürüklerden korunmak için savaşılan düşman plaklardır. Plak, yapışkan yemek ve bakteri filmi olup, dişleriniz üzerinde sürekli oluşur.

Plakları görmek kolay değildir ama özel bir kırmızı boya sürdüğünüzde nasıl göründüklerine bir bakın.

Bu plakları her gün temizlemezseniz ağzınızdaki bakteriler asit üretecek ve bunlar da dişinizde bir delik açılmasına neden olabilecektir. Çürük dediğimiz şöyle bir şeydir: dişinizin dış tabakasında başlayan küçük bir delik.

Dişinizin bu sert dış tabakasına mine denir. Minenin içinde dentin olarak bilinen daha yumuşak bir tabaka vardır. Çürük mine tabakasını bir kez geçip dentine ulaştığında çok hızlı büyüyebilir. Düzenli kontroller ve temizlikler yaptırılması bu bakımdan çok önemlidir. Diş hekiminiz çürüğü, bu henüz küçükken ve sadece mine tabakasındayken bulup tedavi edebilir.

Diş hekiminiz dişinizi nasıl düzeltir? Basit olarak çürüğü temizleyip dolgu yapar. Dolgular çürükler için iyi bir çözümdür ancak çürüğün hiç olmaması en iyisidir. Bu nedenle dişlerinizden plakları temizlemek için her gün diş fırçalayın ve diş ipi kullanın.

https://www.agizsagligi.com/onarici-dis-macunu
(Visited 18 times, 1 visits today)

Leave A Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.