Diş Eti Hastalığım Var mı?

Diş eti hastalığı dişlerin, diş etlerinin ve dişleri saran kemiklerin enfeksiyonudur. Diş eti hastalığı olan pek çok insan bunun farkında bile değildir. Özellikle erken aşamalarında çok az ağrılı bir durumdur.

Diş eti hastalıklarının ana nedeni plakların birikmesidir. Plak, yapışkan yemek ve bakteri filmi olup, dişleriniz üzerinde sürekli oluşur. Plakları görmek kolay değildir ama kırmızı bitkisel bir boya sürdüğünüzde nasıl göründüklerine bir bakın.

Plakları her gün tamamen temizlemelisiniz aksi taktirde bunlar gelişecek ve mineralize olarak taş diye de bilinen tartara dönüşecektir. Tartarı ancak profesyoneller temizler; bu evde temizlenebilecek bir şey değildir. Bir diş fırçası ya da diş ipi ile temizlenemez. Eğer tartar temizlenmezse, kök yüzeylerine doğru ilerler.

Tartar röntgende diş kenarında küçük beyaz parçalar olarak kendini gösterir. Diş eti hastalığına neden olan bakteriler burada ürer. Bakteriler toksin üretir ve vücudunuzun bunlara tepkileri ile birleştiğinde toksinler dişlerinizin etrafındaki kemikleri yok ederler.Diş eti hastalığının uyarı işaretlerinin bazıları şunlardır:

* sürekli kötü ağız kokusu

* diş fırçalarken ya da ip kullanırken diş etlerinin kanaması

* yumuşak, şiş ya da hassas diş etleri

* diş etlerinin dişten çekilmesi

* gevşek dişler

* alttaki kemikte değişimlerin olduğunu ifade eden dişler arasındaki boşluklardaki değişiklikler

Ama unutmayın ki diş eti hastalığınız olmasına rağmen bu semptomların hiç birini görmeyebilirsiniz!

Dişlerin kökleri çenedeki kemiğin içine uzanır. Her şey sağlıklı olduğunda kemik dişlerin boyunlarına kadar gelir ve ağız boyunca düzgün görünür.

Diş ile diş etleri arasındaki yarık, sulcus olarak bilinir, sağlıklı durumdayken iki-üç milimetre derinliktedir. Plaklar ve tartar sulcusu işgal ettiğinde ve sulcus üç milinden daha derine indiğinde buna cep denir. Cepler plaklar ve bakteriler için ideal saklanma yerleridir; bu durumda problem daha da kötüleşir ve diş dokusu kaybedilmeye başlar.

Kemik bir kez kaybedildiğinde hiçbir zaman yeniden büyümez. Kemik çok fazla kaybedilirse dişler için çok az destek kalır ve dişin çekilmesi gerekir.

Hiçbir semptomu olmasa da diş eti hastalığınız olabilir; bu durumda diş hekiminiz röntgen ve diş etinizi incelemekle dişin etrafındaki kemik düzeylerini ölçmeyi de içeren detaylı bir çalışma yapacaktır. Kemik düzeyleri düştüğünde diş etleri dişten çekilir ve bir cep oluşturur.

Diş hekiminiz bu ceplerin derinliğini bir diş eti sondası ile ölçecektir. Ölçüm, diş etinin dişe bağlandığı cebin dip kısmı ile diş etlerinin üst kısmı arasında yapılır.

Sağlıklı diş etleri dişe sıkıca tutunmuştur ve bu noktalarda cep oluşumu yoktur. Genelde cepler ne kadar derinse, diş eti hastalığı da o kadar yaygındır

Enfeksiyonun işareti kanamadır. Sağlıklı diş etleri kanamaz! Diş hekiminiz diş etinin rengini ve şeklini de inceleyecektir. Sağlıklı diş etlerinin pembe rengine ve portakal gibi hafif pürüzlü görüntüsüne dikkat edin.

Özellikle dişler arasındaki diş etlerindeki farka dikkat edin. Burası, genellikle diş eti hastalıklarının başladığı yerdir. Röntgenler bize diş eti hastalığı hakkında çok şey söyler.

Artık diş hekiminizin diş eti hastalığını nasıl tanımladığını öğrendiniz.

* sonda ile okunan değerler üç milimetreden büyüktür

* diş etleri incelenirken kanama

* diş etleri, özellikle dişler arasında, kırmızı ve şişkindir

* röntgenlerde kemik kaybı ve tartarın görünmesi

(Visited 14 times, 1 visits today)

Leave A Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.