Diş Eti Operasyonu Sonrası Yapılması Gerekenler

Periodontal operasyon işleminden sonra dudaklarınız, dişleriniz ve diliniz birkaç saat hissiz kalabilir. Bu hissizliğin tamamen ortadan kalkmasına kadar herhangi bir şey çiğnemekten kaçının. Operasyonu takip eden iki saat hiçbir şey yemeyin.

Operasyondan sonra birkaç gün rahatsızlık hissetmeniz normal bir durumdur. Bu rahatsızlığı kontrol altına almak için ağrı kesiciler kullanabilirsiniz. Mideniz boşken ilaç almanız halinde mide bulantınız olabilir.

Ağrı ve şişkinliği azaltmak için, operasyonu takip eden altı saat boyunca her yirmi dakikada bir 20 dakika boyunca duracak biçimde buz torbası kullanın.

24 saatten sonra, ağrı ve şişkinlikleri daha da azaltmak için günde üç kere ılık tuzlu su ile ağzınızı çalkalayın; bir fincan ılık suda bir çay kaşığı tuzu eritip ağzınızı çalkalayın. Eğer antibiyotik kullanımı önerilmişse bunları, enfeksiyonun tüm semptomları kaybolsa dahi, belirtilen süre bitene kadar kullanın.

Operasyon sonrasında ilk birkaç gün hafif bir kanama normaldir. Eğer kanama devam ederse, bir bez ile 20 dakika boyunca basınç uygulayın ve başınızı yastıklarla yüksek tutun. Eğer bu kanamayı durdurmazsa ya da kanama artarsa, diş hekiminize başvurun.

İlk 48 saatte yiyeceklerinizi yoğurt, dondurma, yumuşak çorbalar ve süzme peynir gibi yumuşak yiyeceklerden seçin.

(Visited 15 times, 1 visits today)

Leave A Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.