Diş Gıcırdatma (Bruksizm ) Neden Olur ve Çözümü Var mıdıri?

Bruxism, özellikle de uyku sırasında dişleri sıkıştırmak veya ezmek demektir. Bruxism’in semptomları şunlardır:

*  hassas ve yorgun bir çene

*  ağzı açıp kapatmakta zorlanma

*  hassas dişler

* kulak ağrıları veya çene ekleminde acı

Bruxizm’de dişleriniz üzerindeki basınç, normal çiğneme sırasındaki basınçtan kat kat büyüktür. Eğer tedavi edilmezse şunlar olabilir:

*  düzleşmiş veya aşınmış alt dişler

*  dişlerin diş eti hattında çentikler

*  gevşek dişler

*  dişlerin etrafındaki kemiklerde hasar

* çene ekleminin hasarlanması, TMJ

Her ne kadar diş gıcırdatmanın tüm nedenleri bilinmiyorsa da stres genellikle bir faktördür. Stres azaltmaya yardımcı olacak pek çok teknikleri vardır. Ayrıca stresi azaltmak veya ağrı ve hassasiyeti geçici olarak dindirmek için ilaçlar önerilebilir.

Diş gıcırdatmasına boşluklar, yıpranmış dişler veya diş hizalamasındaki bozukluklar neden olabilir. Kuronlar, köprüler veya diğer diş düzeltme yöntemleri ısırma şeklinizi düzelterek diş gıcırdatmasını ortadan kaldırabilir.

Diş gıcırdatmasının yarattığı hasarı engellemenin en bilinen ve etkin yöntemi, bir gece ağızlığı kullanmaktır. Gece ağızlığı plastik bir alettir ve gece yatarken ağza takılarak gıcırdatmayı engellemekte kullanılır. Pek çok gece ağızlığı tipi ve modeli mevcuttur. Bazıları sert, bazıları yumuşaktır; üst ya da alt dişlere takılabilir.

Ağzınıza uygun bir gece ağızlığı yapmak için ilk randevunuzda dişlarinizin ölçüsü alınır. Bu izlerden dişlerinizin modeli oluşturulur. Gece ağızlığı bu model üzerine hazırlanır. İkinci randevuda gece ağızlığı denenir ve ağzınıza en uygun hale getirilir.

Eğer tedavi edilmezse diş gıcırdatması ağzınızda çok ciddi hasarlar meydana getirebilir. Problemle erken ilgilenmek düzelmeyi ve ileride olabilecek problemleri engellemeyi sağlayabilir.

(Visited 40 times, 1 visits today)

Leave A Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.