Beş veya altı yaşınızdayken bir dişinizin yerinden çıktığında heyecanını anımsıyor musunuz?Ancak bu heyecan, yetişkinliğe geçerken azalır. Yetişkinken bir diş kaybetmek artık bir kutlama vesilesi değildir. Ancak kayıp dişler probleminin çözümü için mükemmel bir çözüm var – diş implantları. Bir titanyum desteğin çene kemiğine takıldığı ve kalıcı bir yapma dişin de üzerine oturtulduğu implantlar artık bir ya da iki dişin yenilenmesi için artan bir popülarite ile kullanılmaktadır. Gelirşmiş ülkelerde implantlar için implant başına 2000 $ ‘a kadar para ödedikleri gözlenmektedir. Yapılan bir araştırma, son on yılda diş implantları taktıran hastaların sayısının gelişmiş ülkelerde üçe katlandığını göstermektedir.

İmplantlar hayat boyu kullanılırlar ve doğal dişlerden ayırt etmesi o kadar zordur ki çoğu zaman çiğnerken ya da konuşurken varlıklarını fark etmezsiniz bile. Özünde implantlar, doğal dişten sonraki en iyi şeydir. Bugün diş hekimliği öyle ilerlemiştir ki implant yerleştirmek, eskiden kuron ve köprü yerleştirmek kadar güven içinde yapılmaktadır. Ancak yine de implant yaptırmak için diş hekiminizin ya da bunu yapacak diş hekimlerinin yeterince deneyimli ve uzman olduğundan emin olmalısınız.

Pek çok durumda diş hekimlerinden birisi implantı yerleştirirken asistanı yada diğer diş hekimi dişi yerleştirme görevini üstlenir. Hem genel diş hekimleri hem de uzmanlar – ağız ve yüz operatörleri, prostodontistler veya periodontistler – bu işlemi gerçekleştirebilmektedirler

İmplantlar nasıl takılır?

Çoğu implant çene kemiğine doğrudan bir cerrahi işlemle takılır. Önce, çenede titanyum silindirleri destekleyecek yeterli kemik olduğundan emin olmak için röntgenler çekilir. Daha sonra kesin ölçümler yapmak için ağzınızın modelleri çıkarılır. ımplantın takılacağı yer tam olarak belirlendiğinde, çene kemiğine bir operasyonla yerleştirilir. Bu genellikle 2 süreci gerektirir – birisi titanyumu yerleştirme süreci ve diğeri de, implantlar tamamen iyileştikten sonra titanyum silindirlerin çıkarılarak bir direğin implanta bağlanması. Ve yapma diş de daha sonra bu direğe bağlanır.

Başlangıcından bitişine kadar bu süreçler toplam üç ay ile bir yıl arasında zaman alabilir. Bu sürecin en uzun zamanı “osseointegration” olarak bilinir ve bu süreç, implantın diş dokusuna tamamen kaynaması için gereken zaman olup normalde üç ay sürmesine rağman, bazı durumlarda ltı ay kadar da olabilir.

İmplantlar herkes için uygun mudur?

Dünyanın en sabırlı insanı olsanız da, eğer genel sağlığını iyi değilse implantlar sizin için uygun değildir. Ayrıca sağlıklı diş etleriniz ve implantı destekleyecek yeterli çene kemiğiniz olması, ve implant sonrası titiz bir diş bakımı yapmaya hazır olmanız gerekmektedir. Diyabet gibi kronik hastalıklarınız varsa da implantlar tavsiye edilmez çünkü bu tür hastalıklar iyileşmeyi çok geciktirebilir. Ve eğer sigara içiyorsanız, implant için iyi bir aday değilsiniz; sigara içenler diş eti hastalıklarına karşı daha yüksek risk altındadır ve diş eti hastalıkları da, implantı destekleyecek diş etini ve kemik dokusunu zayıflatır.

Eğer kaybettiğiniz bir diş için implant taktırmayı düşünüyorsanız, diş hekiminiz sağlığınızı ve yaşam tarzınızı detaylı olarak inceleyerek, bu tür bir uygulama için uygun olup olmadığını belirleyecektir.

Güven ve rahatlıkla yiyin, gülün ve konuşun

İnsanlar daha uzun ve daha sağlıklı yaşamlar sürüyorlar ve pek çok insan koruyucu bakımın daha çok bilincinde olduğundan dişlerinin pek çoğunu hayatları boyunca sağlıklı tutabiliyorlar. Ancak bazen, tüm çabalara rağmen dişinizi kaybedebilirsiniz. Yaşlandıkça, daha gençken yaptığımız pek çok şeyi yapmıyoruz. Ancak insanın yaşamı boyunca yapmak istediği üç şey yemek, gülmek ve konuşmaktır. İmplantlar hastalara bu üç şeyi de yapma olanağı verir ve üstelik de gayet doğal bir görünümle. ıyi görünmenin yaş sınırı yoktur.

(Visited 11 times, 1 visits today)