Diş Macununuz Hassasiyet ve Duyarlılığı Arttırıyor mu?

Pek çok diş macununun içinde bulunan bir bileşen, sodyum lauryl sulfate ya da SLS, diş macununun içindeki bileşenleri karıştırmaya ve siz fırçalarken köpüklenme olmasına yardımcı olur. SLS’e karşı olanlar, bu bileşenin ağızdaki koruyucu mukus tabakasını kuruttuğunu ve bunun da duyarlılığa hassasiyeti arttırdığını söylemektedir. 

SLS’in duyarlılıkla ilişkisi Oslo, Norveç’ten iki doktor tarafından bir araştırmanın konusu oldu. Bu çalışma sonucu SLS bulunmayan diş macununu üç ay boyunca kullanan hastaların duyarlılık problem sayısında yüzde 60 ile 70 arası azalma olduğunu belirledi.

Ancak başka bir çalışma da başka bir hikaye anlatıyor.

1999 yılının Ocak ayında Londra’daki bir araştırma ekibi SLS içeren ve içermeyen diş macunlarının etkilerini karşılaştırdı. Bu çalışmadaki denek grubu, Norveç çalışmasınınkinden yaklaşık beş kat büyüktü. Bu çalışma sonucu “SLS içermeyen diş macunu, denek grubu içindeki ülser [aşırı hassasiyet] üzerinde belirgin bir etkiye sahip değildir.” çıktı.

Ancak bu, SLS içermeyen diş macunlarına bir fırsat verilmeyeceği anlamına gelmez. Bu konuda adil olmak, hatta daha bilimsel olmak için kendi “çalışmanızı” üç ay boyunca yapmalısınız. SLS’in sizdeki aşırı duyarlılığı nasıl etkilediğini izlemelisiniz.

https://www.agizsagligi.com/dis-macunu
(Visited 17 times, 1 visits today)

Leave A Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.