Diş Plakları Nedir ve Nasıl Oluşurlar?

Plaklar yemek artıkları düzenli olarak temizlenmediğinde dişler üzerinde oluşan bakteri kolonilerinden oluşmuştur. Bu kolonilerin bir araya gelerek diş yüzeyine tutunmaları 24 saat alır ve bu nedenle düzgün oral hijyenle, yani diş fırçalama ve diş ipi kullanımı ile bunların oluşması sürekli olarak engellenir.

Bir kez oluştuğunda bu bakteri kolonileri (plaklar) tüm karbonhidratlı yemek kaynaklarını (özellikle de rafine şekeri) asite çevirerek dişin mine tabakasını yerler. Geleneksel olarak buna “çürük” denir. Bu yok edici işlemi, özellikle de floridli bir diş macunu ile günlük diş fırçalama ve diş ipi kullanımı sayesinde durdurarak bir çürüğün oluşma ihtimali radikal olarak azaltılır.

Çocuklar bu bilimsel açıklamayı tam olarak anlamayabileceklerinden dolayı, aileleri onlara bu açıklamayı, yaşlarına uygun bir şekilde yapmalıdır. Örneğin küçük çocuklara plağı, dişlerin üzerinde toplanan sakızımsı yapışkan şey olarak anlatıp, bunların fırçalanıp temizlenmemesi halinde dişlerinde çürükler oluşturacağı çünkü plakların içinde şeker böceklerinin yaşadığı söylenebilir.

Çocuğunuzun yaşına göre bu temel “çocuk plakları” açıklamasını daha düşük ya da yüksek bir düzeye çekebilirsiniz. Çocuğun anlayabileceği sözcükler kullanırken, sizin için anlamsız görünebilecek sözcükleri nasıl kullandığınıza da dikkat edin. Tipik olarak çocuklar bu yaklaşımı anlayacak ve konuyu sağlam bir temelde kavrayarak diş fırçalamaya ve diş ipi kullanmaya motive olacaklardır.

https://www.agizsagligi.com/dis-fircalari
https://www.agizsagligi.com/dis-macunu
(Visited 19 times, 1 visits today)

Leave A Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.