Diş Sağlığı İle İlgili Alışkanlıklarınız Eşinizinkine mi Benzer?

Son dönemde yapılan bir çalışma, böyle olma olasılığının varlığına işaret etmektedir. Uzun süre birlikte yaşayan iki insanın birbirlerine benzedikleri söylenir. Yapılan bir araştırma, uzun süre birlikte yaşayan çiftlerin benzer ağız sağlığı alışkanlıkları olduğunu göstermiştir.

Bu çalışma, dişlerini ihmal edenlerin, yetersiz diş sağlığı alışkanlıkları olanlarla birlikte yaşamayı seçme ihtimallerinin 32 kat daha fazla olduğunu göstermiştir. Dişlerinin bakımına dikkat edenlerin, bu pozitif diş sağlığı alışkanlıklarını partnerleri ile paylaşma olasılığı 5.4 kat daha fazladır.

Buna ek olarak diş sağlığının tehlikede olduğu konusunu önemsemeyenlerin benzer şekilde diş sağlığını önemsemeyen bir partnere sahip olma olasılığı 1.5 kat fazladır. Ve yine dişleri gayet iyi olmasına rağmen dişleri ve diş etleri konusunda sızlanan ve endişe duyanların, benzer mesnetsiz endişeler duyan partnerlerle olma olasılığı 3.6 kat fazladır.

Bundan ne anlamalıyız?

* Sosyal ve çevresel faktörler ağız sağlığı alışkanlıklarını etkileyebilir.

* İnsanlar, kendilerindeki diş sağlığı değerlerine benzer değerlere sahip partnerler seçerler.

* Ya da çiftler zaman içinde birbirlerinin ağız sağlığı alışkanlıklarına uyum sağlarlar.

Bu bilgiyi nasıl kullanabiliriz? Eğer ağız sağlığı alışkanlıkları iyi olmayan birisiyle yaşıyorsanız, kendi ağız sağlığı alışkanlıklarınızı gözden geçirin. Her gün diş ipi kullanıyor musunuz? Her gün günde en az iki kere ve her biri en az iki dakika olmak üzere ve yatmadan muhakkak dişlerinizi fırçalıyor musunuz? Yılda iki kere diş doktoruna gidip dişlerinize baktırıyor ve profesyonel temizleme yaptırıyor musunuz?

Eğer bunları yapmıyorsanız, ağız sağlığınızın genel sağlığınızı etkilediğini anımsayarak bilmelisiniz ki ağız sağlığı alışkanlıklarınızı bilinçli olarak iyileştirmek için küçük bir çabaya gerçekten değecektir. Ve böyle yaparak, partnerinizin ağız sağlığını da iyileştirmesine yardımcı olabilirsiniz.

Atalarımızın dediği gibi üzüm üzüme baka baka kararır, ama siz birbirinizin dişlerini karartmak zorunda değilsiniz!…

https://www.agizsagligi.com/blog
(Visited 4 times, 1 visits today)

Leave A Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.