Diş Temizliğini Daha Etkin Hale Getirmenin Sekiz Yolu

Evde diş bakımınin etkinliği için en önemli iki faktör sıklık ve tekniktir. Diğer bir değişle, dişlerinizi günde en az iki kere fırçalamak ve günde bir kez diş ipi kullanmak ve bunları da doğru şekilde yapmak önemlidir.

Aşağıda, diş fırçalama ve diş ipi ile temizlemeye ayrılan zamanı en iyi kullanmak için sekiz ipucu verilmiştir. Sonuçta bunları nasılsa yapıyor olabilirsiniz ve öyleyse, doğru olarak da yapın!

* Öncelikle her gün muhakkak, tercihan gece,  diş ipi kullanın; böylece dişlerinizin arasındaki hassas alanları yemek kalıntıları ve bakterilerden temizlemiş olursunuz. Herhangi bir diş ipi bu işi görür, dilediğinizi seçin.

* Yumuşak kılları olan bir diş fırçası seçin. Bunlar da, sert kıllı diş fırçaları kadar etkilidirler ve üstelik diş etleriniz ve diş mineleriniz üzerinde daha yumuşak hareket ederler.

* Doğru diş fırçalamak için fırçanın başını diş etlerinize 45 derece açı ile tutun ve düzgün ama hafif bir basınç uygulayın ve fırçanın kıllarını dişinizin bütün yüzeylerinde küçük, dairesel hareketlerle gezdirin. Bir dişten diğerine yavaş yavaş geçin.

* Alt ve üst ön dişlerinizin arka taraflarını temizlemek için diş fırçanızın ucunu kullanın.

* Kendinize uygun bir fırçalama düzeneği seçin ve fırçalamalarınızı hep bu düzenek ile yapın. Böylece her dişinizin her defasında fırçalandığından emin olacaksınız.

* Dişlerinizi fırçaladıktan sonra dilinizi de arkadan öne doğru yumuşak bir şekilde fırçalayın. Fırçanızı sudan geçirdikten sonra damağınızı da dikkatlice fırçalayın. Bu, bakteri temizliği için önemlidir ve nefesinizin temiz kokmasına yardımcı olur.

* Ağzınızı çalkalamanız, evde diş bakımı programınız için iyi bir ek uygulama olabilir. Ancak bunu yaparken ağız çalkalama sıvısının alkol içermediğinden emin olun çünkü bu ağzınızı kurutup yeni bir takım problemlere neden olabilir. Ayrıca, diş fırçalama ya da ip kullanmanın olanaksız olduğu durumlar haricinde ağız çalkalamak hiçbir zaman fırçalama ya da diş ipi ile temizlemenin yerine geçmemelidir.

Son olarak, bilinen bir gerçek daha: portakal suyu, soda veya üzüm suyu gibi asidik yiyecek ve içecekleri aldıktan hemen sonra diş fırçalamayın. Araştırmalar göstermiştir ki asidik yiyecek ve içeceklerden hemen sonra yapılan fırçalamada az miktarda da olsa diş minesi aşınması olmaktadır çünkü diş fırçası dişleri asitleri sürterek temizlemektedir. Bu tür durumlarda ağzınızı çalkalayıp bir iki saat bekledikten sonra fırçalama yapın. Bu, ağız salyasının dişleri remineralize etmesine zaman tanıyacaktır.

https://www.agizsagligi.com/prevdent-alkolsuz-agiz-calkalama-suyu-gargara
https://www.agizsagligi.com/prevdent-dis-macunu-cocuk-ve-yetiskin-2-yas-80ml
(Visited 16 times, 1 visits today)

Leave A Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.