Dişlerinizden Birisini veya Birkaçını Kaybettiyseniz Nasıl Tedav

Eğer bir dişinizi bir hastalık ya da kaza sonunda kaybettiyseniz, bunun yerine geçici bir çözümü bulmanız önemlidir. Ayrıca kaybettiğiniz dişin yerine bir çözüm bulmazsanız, bunun ağızda bir zincirleme diş problemi reaksiyonu başlatacağını ve bunun da tüm ağzınızı etkileyeceğini bilmeniz de önemlidir. Bu problemler komşu dişlerin kayması, çiğnemenin çökmesi, alt ya da üst dişlerin karşısındaki boşluğa doğru çıkma yapması, çene eklemi problemleri ve eğilmiş ya da kaymış dişlerin etrafında diş eti hastalıklarının gelişme ihtimalinin artması.

Geçici Dişler (komşu diş kullanılmadan)

Geçici, kendi ön kenarına yapıştırılmış bir dişi olan plastik yarım bir protezdir. Üst tarafta damağınızın tamamını ya da bir kısmını kaplar ve yeterli, geçici bir çözümdür.

Dezavantajları:

Ağızda doluluk yapar ve konuşmayı zorlaştırır, gevşer ve yerinden çıkabilir. Eğer yüksek bir gülüş çizginiz varsa (güldüğünüzde dudaklarını yukarı doğru çok çıkıyorsa) bu çözüm pek doğal görünmeyecektir. Geçiciler, kaybolan dişler yerine geçici bir çözüm olarak diş hekimlerince sıklıkla kullanılır. Özellikle üst dişler için daha iyi bir çözümdür. Her ne kadar bazı insanlar bunları kalıcı çözümlermiş gibi kullansalar da bu, kısa vadeli bir çözümdür.

Uzun dönemli Çözümler (komşu dişin de kullanılması)

Kompozit ile yapıştırılmış bir Maryland köprüsünün takılması, komşu dişlerin arkalarının hafifçe törpülenmesini gerektirir. Küçük kanatları olan bir takma dişi de içeren köprü, yerine yapıştırılır. Bu yöntem, en az diş azaltması gerektiren estetik olarak olumlu çözümdür. Ancak eğer ısırma şekliniz kaymışsa veya ön dişlerinizle sıkmayı yoğun olarak yapıyorsanız seçilecek bir çözüm değildir.

Uzun dönemli (komşu diş kullanılmadan)

Eğer diş köprüsünü desteklemek için komşu dişlere bir müdahale yapılmasını istemiyorsanız sadece iki seçeneğiniz kalmaktadır: implantlar ya da parsiyel(kısmi) protezler

İmplantlar

İmplant, operasyonla çene kemiğine yerleştirilen ve kaybedilen dişin köklerinin yerine takılan küçük metal bir silindirdir. Daha sonra bu implantın üzerine bir kuron vidalanabilir ya da kuron doğrudan implantın üzerine yapıştırılabilir.

Avantajları

İmplantlarda komşu dişlere herhangi bir müdahalede bulunulmaz. Doğal görünümlüdür ve bir dişin çıkarılmasından sonra sıklıkla meydana gelen kemik ve diş eti azalmasını azaltır. Bır kez takıldıklarında diğer tedavi seçeneklerinde olduğu gibi birkaç yılda bir yenilemeniz gerekmez.

Dezavantajları:

İmplantların tamamlanması üç ila dokuz ay arası bir zaman gerektirir, tüm seçeneklerin içinde bir başlanğıç ta pahalısı gözükendir ve cerrahi müdahale gerektirir (küçük bir operasyon).

(Visited 12 times, 1 visits today)

Leave A Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.