Elektrikli Diş Fırçaları Zararlı Plakları Ortadan Kaldırır Mı?

Toplam iki dakikada tüm dişlerinizi rahatlıkla fırçalayabilirsinizancak dişlerinizi fırçalarken bu süre sonsuz gibi görünür. O halde ne yaparsınız? Diş fırçalamayı iki dakikadan önce kesersiniz ve dişlerinizi yeterince derinlemesine temizlememiş olursunuz.

Aslında 1998 yılında yapılan bir araştırmada diş hekimleri, hastalarının çok büyük bir kısmının doğru ve yeterince uzun fırçalama yapmadığını bildirmişlerdir. Bu, plakların –yok edici bakteriler, yemek artıkları ve salyanın karışımı- dişler üzerinde kaldığı ve bir diş eti hastalığının oluşma ihtimalini arttırdığı anlamına gelir.

Elektirikli diş fırçaları bu problemi çözmeye yardımcı olabilir. Teknoloji dönen, titreşen ve sonik titreşimler yayan yeni ergonomik tasarımlar ve kıl hareketleri üretmiştir. Üstelik bunların kullanımı, bilinen diş fırçalarının kullanımından daha eğlencelidir ve bu nedenle muhtemelen bunlarla, olması gerektiği kadar sık ve uzun fırçalama yapabilirsiniz.

Eğlenceyi bir yana bırakırsak elektirikli diş fırçaları daha etkili plak temizliği sağladığından diş eti hastalıklarının gelişmesi ve diş çürüğü oluşması riskini azaltır. Ayrıca bunlar daha yumuşak fırçalama sağlar çünkü kullanıcılar bu tür fırçaları diş etlerine fazla bastırmazlar, daha yumuşak fırçalama diş etleri ve diş minesi üzerinde daha az aşınma ve yıpranma demektir. Titreşimli/döner diş fırçası ile standart diş fırçasının karşılaştırıldığı bir çalışma, elektirikli diş fırçasını kullanan grupta belirgin ölçüde az diş eti kanaması olduğunu göstermiştir. Bunun muhtemel nedeni kullanıcının fırçayı daha az bastırması ve güçlü diş fırçası kıllarının yuvarlak şeklidir.

Elektirikli diş fırçalarının kullanımı da rahattır çünkü bunların baş kısmı, standart diş fırçalarından daha küçüktür ve böylece ağız içinde hareket ettirilmeleri de daha kolaydır. Bunlar diş üzerinde sürekli tekrar eden hareketler yaptığından, bu tür diş fırçaları standart fırçalara göre daha çok plak temizlerler. Ve bunu kullanması –hem yetişkinler, hem de çocuklar için- daha eğlenceli olduğundan ihtimal ki daha düzenli ve yeterli süre kullanarak diş fırçalayacaksınız. 

Elektrikli diş firçaları daha pahalıdır ancak eğer ağzınızı daha temiz ve sağlıklı yapıyorsa, herkes bu işten bir şekilde kazançlı çıkıyor demektir!

https://www.agizsagligi.com/dis-fircalari
(Visited 13 times, 1 visits today)

Leave A Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.