Estetik Diş Tedavileri Sonrası Yapılması Gerekenler

Yeni gülüşünüz mükemmel olmuş! Gülüşünüze yaptığınız yatırım size yıllarca keyif ve doyum sağlayacak. Unutmayın ki yeni ısırma şeklinizle ilgili hislerinize alışmanız zaman alacak. Isırma biçiminizde oynama olduğunda ya da dişlerinizin konumu değiştiğinde beyninizin, dişlerinizin bu yeni konumuna ve kalınlıklarına uyum sağlaması günler alacaktır.  Bir şeyi ısırırken herhangi bir noktada yükseklik ya da problem yaşamanız söz konusu olduğunda diş hekiminizle görüşmelisiniz.

Sıcağa, soğuğa ve basınca karşı biraz hassasiyetinizin olması normal bir durumdur. Diş yapısını değiştirmek ve yeni parçalar eklemek belli bir uyum süreci gerektirebilir. Diş etleriniz de günlerce duyarlılık gösterebilir. Ağrı ve şişkinlikleri daha da azaltmak için günde üç kere ılık tuzlu su ile ağzınızı çalkalayın; bir fincan ılık suda bir çay kaşığı tuzu eritip ağzınızı çalkalayın.

Hafif bir ağrı tedavisi bu uyum sürecinde yaşayacağınız sıkıntıları azaltacaktır. İlk birkaç günde konuşmanızın etkilenmesi halinde endişe etmeyin; çabucak adapte olacak ve normal konuşmanızı sürdüreceksiniz.

Beyniniz, dişlerinizin yeni boyut ve şekillerine, daha fazla tükürük üreterek yanıt verebilir. Bu durum da bir hafta kadar bir sürede normale dönecektir.

Dişinizle ilgili yapılan kozmetik işlerin uzun vadede başarısı için günlük plak temizliği kritik önemdedir. Düzenli bir oral hijyen rutini belirleyip uygulayın. Günlük olarak diş fırçalamak ve diş ipi kullanımı şarttır. Dişlerinizin doktor tarafından düzenli olarak temizlenmesi de çok önemlidir. Doktorunuz yapılan estetik işlemlere uygun temizleme malzeme ve teknikleri kullanacaktır.

Yeni dişinizi korumak için gerekirse alışkanlıklarınızı değiştirmeniz önemlidir. Doğal dişinize zarar verebilecek her türlü yiyecek, aynısını kozmetik işlemlerle düzeltilmiş dişlerinize de yapabilir.

*  Yapışkanlı tatlılardan kaçının.

*  Normalden daha sert yiyecek ve materyalleri çiğnemeyin (fındıkkabuğu, tırnak, kalem, buz gibi).

*  Leke bırakan yiyecek ve içeceklerden (çay, kahve, kırmızı şarap, çilek gibi) kaçının ya da bunlardan çok az alın.

*  Sigara dişlerinizi çabucak sarartacaktır.

* Gece diş gıcırdatıyorsanız ya da spor aktiviteleri yapıyorsanız doktorunuza bilgi verin; size özel bir ağız koruma yöntemi önerebilir.

(Visited 14 times, 1 visits today)

Leave A Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.