Gevşek ve Sallanan Dişler Ne Tür Problem Yaratabilir?

Gevçek ve sallanan dişleriniz varsa bunu çok ciddiye almalısınız, aksi takdirde o dişlerinizi bir süre sonra gereksiz yere kaybedebilirsiniz. Dişlerin gevşemesi veya sallanmasının çeşitli sebepleri vardır. İşte bunlara birkaç örnek ve olası tedavi yöntemleri:

Periodontal Diş Eti Hastalık nedeniyle


Eğer diş eti hastalığı nedeniyle bir ya da daha fazla dişiniz gevşekse, bir diş hekimi tarafından detaylı bir tetkik yaptırmak önemlidir.

Tedavi


Dişlerinizi, çok gevşek olsalar dahi kurtarabilecek pek çok tedavi mevcuttur. Diş hekiminiz önce birkaç röntgen çekecek ve diş ile diş etleri arasındaki derinliği özel bir aletle ölçecektir. Bu özel alet diş etinin tepesinden dişin kenarındaki diş eti cebinin alt tarafındaki mesafeyi ölçer. Sağlıklı diş eti cepleri iki ila üç milimetre derinliktedir. Üç milimetreyi geçen derinlikler gingivitis (erken diş eti hastalığı) ya da periodontitis (kemik kaybı ile sonuçlanan ileri düzey diş eti hastalığı) varlığına işaret eder.

Tedavi seçenekleri kök tesviyesi (kök yüzeylerinin tartardan temizlenerek parlatılması), talaşlamak (gevşek dişleri birbirine tutturmak için maddeler kullanmak) ve operasyonu (kök yüzeylerine ulaşmak için diş etlerinin geri çekilmesi, kemik ve diş etlerinin yeniden şekillendirilmesi ve iyileşmesi için dikiş atılması) içeren bir kombinasyonu içerir. Bazı diş hekimleri bu tedavileri muayenehanesinde uygular. Diğerleri hastaları, diş eti ile ilgili problemlerde uzman olan periodontistlere yönlendirir.

Diş yaralanmasının ardından


Dişe vurulacak bir yumruk, dişin gevşemesine neden olabilir. Eğer hala düzgün duruyorsa, genellikle kendi kendine sağlamlaşır (birkaç gün ya da haftada). Bir dişin kendi kendine sağlamlaşıp normal görünmesine rağmen sinirin ve kan tedarikinin engellenmesinden dolayı sonradan ölebileceğini bilmek önemlidir. Eğer bu olursa, bir diş eti apsesi, diş ağrısı, dişte koyulaşma gibi semptomlar görülebilir ya da hiç semptom görülmez.


Tedavi


Eğer bir yaralanmadan kaynaklanan gevşek dişiniz varsa hemen bir diş hekimine gidin. Diş bir yıl boyunca ya da daha fazla kontrol edilerek sağlıklı olduğundan ve sağlam bir sinir ve kan ikmali olduğundan emin olunur.

Diş tellerinden sonra (Ortodonti)


Bazı dişlerin diş telleri kullanırken ya da kullandıktan sonra hafif gevşek olması görülen bir durumdur. Diş telleri tarafından uygulanan basınca yanıt olarak her dişin bir kenarındaki kemik çıkarılıp diğer tarafına bir başka kemik yerleştirilir. Bu işlem dişlerin kemik boyunca hareket etmesine izin verir. Tüm kemik yerine tekrar konulana kadar dişlerde fark edilir bir gevşeme olabilir.


(Visited 3.700 times, 1 visits today)

Leave A Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.