Hava İle Aşındırma – Delme Yapılmayan Diş Tedavi Uygulamaları

Hava ile aşındırma sistemini, bir mini zımpara gibi düşünebilirsiniz. Diş hekiminiz bir delgi cihazı kullanacağına size bir gözlük verir ve daha sonra dişinizin üzerine yüksek hızlı mikroskobik parçacıkların püskürtüldüğü bir sistemle dişinizdeki çürüğü temizler.

Avantajı: Sıcaklık ya da titreşim yoktur ve çoğu kez ağzınızı hissizleştirmeden yapılır. Hafif bir serinlik hissedersiniz ama bu acıtmaz. Bir emme hortumu, alüminyum oksitten yapılmış, diş macunlarında bulunan bu tatsız küçük parçacıkları temizler.  Yanlışlıkla yutulsa dahi zararsız olan bu parçacıkları solumamanız için diş hekimi ağzınıza ince bir lastik plaka (lastik baraj) yerleştirir.

Hava ile aşındırmalı sistemler en etkin olarak, metal olmayan malzemelerle doldurulacak küçük boşluklar için kullanılır. Genellikle, henüz genişlememiş erken diş çürüklerini iyileştirmekte kullanılır. Bu sistem tam istenildiği gibi yönlendirilebildiği için bir dolgunun hazırlanmasında diş yapısında çok az kayıp olur. Ve bilinen diş delgilerinin aksine hava ile aşındırmalı sistem diş yapısında çatlamalar meydana getirmez. Hava ile aşındırmanın daha yeni bir uygulaması Mikro Diş Hekimliğinin yeni bir alanında başlamıştır. Floridin diş macunlarında başarı ile kullanılması sayesinde diş yüzeyleri artık çürüklere karşı daha dayanıklıdır. Ancak çürükler her zaman olabilir. Ama şimdi bunlar dişlerin küçük saklı bölgelerinde görülmektedir ki böyle olduğundan, dişin daha yumuşak olan dentin tabakası ya da çekirdeğine inene kadar gözden kaçabilmektedirler.

Hava ile aşındırma, diş yapısında çok ince tabakalarda kullanılabildiği için Mikro Diş Hekimliği tekniklerinin önemli bir parçası haline gelmiştir. Özel boyalar küçük çürük noktalarını tespit eder ve hava ile aşındırma sistemi bu çürükleri temizler ve diş beyaz dolgu maddesi ya da diş renkli kaplamalar ile eski haline döndürülür.

Dezavantajları: Hava aşındırma sistemi amalgam (gümüş) dolgularda çalışmaz ve alüminyum oksit tozu kirlilik yaratabilir. Yüksek basınçlı hava kullanıldığından yanaklara ve diş etlerine hava girmesi tehlikesi söz konusudur. Ve hava aşındırmalı sistemler pahalı olduklarından, diş hekimlerinin çok az bir kısmı muayenehanelerinde bu sistemi bulundurmaktadır.

(Visited 50 times, 1 visits today)

Leave A Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.