Inley veya Onlay Diş Kaplamaları – Farkı Ne?

Diş hekimleri arka dişlerin çiğneme yüzeyindeki hasarları gidermek için inley ya da onley kaplamaları önerirler. Inley ve onlay kaplama da dişinize tam olarak oturan önceden hazırlanmış kalıp yapılarıdır. Peki, ama aralarındaki fark ne? 

Inley, dişinizin sivri köşelerindeki oyukların içine girer. Onlay kaplamalarsa oyuklarin tepesine yerleştirilir ve dişin köşelerini kapatarak diş yüzeyinin daha fazla kısmını kaplar. Diş hekiminiz sizin için hangisinin uygun olacağına, diş yapısının ne kadarının kaybolduğuna bakarak karar verir.

İşlem

Dişlere inley ya da onley kaplama uygulaması iki ya da daha fazla seans gerektirir çünkü bunlar dişinize özel olarak laboratuarda hazırlanmaktadır.

İlk seansta diş hekimi dişin hasarlı bölümünü temizler ve kalan kısmı inley ya da kaplamayı tutacak biçimde şekillendirir.

Bu noktada hasarlı diş ve etrafındaki diğer dişlerin izleri ile yumuşak, kil benzeri bir madde kullanılarak ısırığınızın ölçüsü alınır. Diş laboratuarları bu ölçülerden bir model oluşturur; bu model ağzınızın o bölümünün tam bir kopyasıdır. Daha sonra bu model üzerine inley ya da on;ay kaplama hazırlanır.

Bir sonraki seansta inley ya da kaplama dişinizin üzerine konur ve tam bir oturma için ayarlanır. Bu bir kez yapıldığında yapı dişe kalıcı biçimde yapıştırılır. Daha sonra parlatılır ve ısırmanız en uygun olması için kontrol edilir. 

Kullanılan malzeme nedir?

Ağzınızın arka tarafındaki dişler temel olarak çiğneme amaçlıdır. Bu bakımdan inley ve onlay kaplamalar için kullanılacak malzeme, sık sık gerçekleşen basında dayanabilecek kuvvette olmalıdır. Eğer diş, güldüğünüzde görünmüyorsa, diş hekiminiz paladyum, nikel veya krom alaşımı kullanacaktır. Eğer yapılacak düzeltme ağzınızın ön tarafına yakında, yani gülmeniz halinde görünüyorsa, o zaman diş renginde bir seramik kullanmayı tavsiye edecektir. Sonuçta seçim size aittir.

Diş hekiminizle birlikte karar vererek çürümüş, hasarlı ya da yıpranmış dişlerinizi inley ve kaplamalar kullanarak mükemmele yakın bir durumda yenileyebilirsiniz.

(Visited 33 times, 1 visits today)

Leave A Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.