Kısa ve Yıpranmış Dişler İçin Neler Yapılabilir?

Porselen Kaplamalar

Porselen kaplamalar, pek çok kozmetik problem için doğal görünümlü çözümlerdir. Porselen kaplamalar ince porselen kabukları olup (yapma tırnak kalınlığındadır) dişlerin üstüne ve önüne yapıştırılır. Çok ince olduklarından içinden geçen ışık, alttaki dişin rengini doğal biçimde dışa yansıtır. Sadece çok az bir diş yapısı değişikliği gereklidir.

Avantajları

Güzeldirler, güçlüdürler ve uzun ömürlüdürler. Diş yapısında asgari değişiklik yapılması gerekir ve yapıştırma teknikleri ile uygulanabilirler.

Dezavantajları:

Yerleştirilmeleri için dişte azaltma gereklidir ve bu işlem geri dönülmez bir işlemdir; bundan sonra yaşam boyu bu tür kaplamalara tabi kalırsınız. Diş hekiminizin bu kaplamaları yerleştirmek için gerekli teknik bilgi, deneyim ve yeteneğe sahip olması gerekmektedir. Bu, iki seanslık bir işlemdir.

Bonding ve Kompozit Dolgular

Bonding  ve kompozit dolgular üç aşamalı bir işlemdir. Öncelikle dişlerin ön tarafları hafif bir asitle çalışılır. Daha sonra kompozit dolgu maddesi (ekmek hamuru kıvamındadır) yerleştirilir ve şekillendirilir. Daha sonra da yüksek yoğunluklu bir ışıkla sertleştirilir.

Avantajları:

Yapıştırma güçlü, doğal görünümlü bir onarımdır, ağızda uygulanır ve tek seanslık bir işlemdir.

Dezavantajları:

Bir miktar diş azaltılması gerekir ve genellikle geri dönülmez bir işlem olarak kabul edilir çünkü bundan sonra hayatınız boyunca bu çözüme bağımlı kalırsınız. Diş hekiminizin bu kaplamaları yerleştirmek için gerekli teknik bilgi, deneyim ve yeteneğe sahip olması gerekmektedir.

Kuronlar

Kuronlar porselenden, porselen ve metalden ya da tamamen metalden yapılmıştır. En iyi kullanım alanı dişin kırık olması, yapısal destek ve korumanın gerektiği durumlardır. Ayrıca çürüklerin ve boşlukların çok geniş olduğu durumlarda da kullanılır. Eğer dişleriniz bozulmamışsa ve sadece çürükleri kapatmak istiyorsanız kompozit dolgular, porselen kaplama ya da ortodontiyi seçebilirsiniz.

Avantajları:

Kuronlar yapısal hasarları tamir edebilir, çok güçlüdürler ve pek çok değişik maddeden yapılabilirler.

Dezavantajları:

Kuronlar görece daha çok diş azaltması gereksinir, porselen kaplama ve bonding göre daha az doğal görünümlüdürler ve diş etleriniz çekildiğinde koyu mavi bir çizgi halinde görünebilirler. Porselen kuronlar, karşıdaki dişi aşındırabilir.

(Visited 88 times, 1 visits today)

Leave A Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.