Kuronlara Alternatifler Var Mıdır?

Diş yapısının önemli bir bölümü kaybedilmişse, alternatifleriniz sınırlıdır. Tedaviyi geciktirebilir, dişinizi çektirebilir, dolguyu deneyebilir ya da dişin üzerine bir kuron koydurabilirsiniz.

Diş yapınız kırılma ya da boşluklardan dolayı bozulmuş olabilir ama tedaviyi geciktirmeniz halinde problem daha kötüye gidecektir.

Eğer diş daha da kırılırsa, düzeltmesi daha güç olacak ve sonunda da dişi çektirmekten başka çareniz kalmayabilecektir. Diş çekilmesi, kısa vadeli bir çözümdür. Dişler destek için birbirlerine gereksinim duyarlar. Kaybedilmiş bir diş dişlerin kayması ve diğer diş problemleri ile ilgili bir zincirleme reaksiyon başlatır.

Tedavi geciktirilirse boşluklar sürekli büyür. Sert dış minedeyken, boşluklar daha yavaş gelişir. Ancak boşluğun daha yumuşak olan iç dentine ulaşmasına izin verilirse, daha hızlı gelişirler. Bu durumda yapılması gereken iş boşluk kök bölmesine ulaşmadan dolgu yapılmasıdır. Ancak eğer boşluk kök bölüme ulaşırsa, artık kanal tedavisine gereksinim duyulur.

Dolgu bir alternatif olabilir ancak dolgular dişe güç eklemez. Sadece dişin hasarlı kısmını doldururlar. Dolguyu yerinde tutmak ve çiğneme sırasında dişin kırılmasını engellemek için yeterli diş yapısı bulunmalıdır.

Dişin üzerine bir kuron konması dişi güçlendirecek ve kırılmaktan koruyacaktır.

(Visited 18 times, 1 visits today)

Leave A Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.