Laktozu Tolere Edemiyor Musunuz? Kalsiyum Almanın On Yolu

Eğer laktozu tolere edemiyorsanız, o zaman süt ya da bezeri ürünlerden her aldığınızda “bağırsak sorunlarına” (mide krampı, gaz ve ishal) maruz kalıyorsunuz demektir. Bu nahoş semptomlar, vücudunuzun süt, şeker ya da laktozu doğru bir şekilde sindiremediğinin göstergesidir. Şu halde bu kalsiyumca zengin yiyecekleri alamıyor ve hem diş sağlığınız, hem de genel sağlığınız için hayati olan bu mineralin eksikliğini ve bu eksikliğin riskini taşıyorsunuz demektir.

Laktozu tolere edemeyen birisi olsanız dahi, size kalsiyumu günlük beslenmenizle alabileceğiniz on yol:

1. Günlük yemeklerinizi yemeye devam edin ama öğünler arasını açın.

2. Öğününüzle birlikte başka şeyler de yiyin; örneğin bir parça meyve, yüksek karbonhidratlı bir yiyecek ya da proteince zengini birşeyler.

3. Sert ve eski peynir yiyin; bunlar sütten daha az laktoz içerir.

4. Aktif bakterili yoğurtlar laktozu parçalayan enzimler içerir, bu nedenle yan etkileri hissetmezsiniz.

5. Pek çok markette bulunabilen laktozu azaltılmış süt ve peynir alın.

6. Sütteki laktozun önemli bir kısmını parçalayan ilaçlardan alın; sütü içmeden önce birkaç damla damlatın.

7. Günlük yiyeceklerinizden önce hap şeklinde özel enzimleri de alabilirsiniz. Enzimler vücudunuzun laktozu sindirmesine yardımcı olur.

8. Kalsiyum ve D vitamini ile güçlendirilmiş soya sütü, günlük sütün yerine alınabilir ve bunlar pek çok büyük markette bulunmaktadır. Etiketi kontrol edin ve en çok kalsiyum içereni satın alın.

9. Ayrıca kalsiyumca zenginleştirilmiş portakal suyu da alabilirsiniz. Soya sütü gibi bunların da kalsiyum içerikleri değişir, Bu nedenle etiketleri okuyup karşılaştırın.

10. Son olarak, pek çok yiyecek kalsiyumca zengindir. Brokoli, kıvırcık salata, konserve sardunya veya somon (küçük kılçıklarını ayırmadan yiyerek) ve soya peyniri deneyin.

(Visited 12 times, 1 visits today)

Leave A Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.