Müsait Olduğumda Diş ipi Kullanacağım Ama….

Her üç yetişkinin ikisi, diş eti hastalıklarından korunmanın tek yolu olduğu gerçeğine rağmen dişlerini düzenli olarak iple temizlemezler. Siz o üç kişiden birisi iseniz, sizi tebrik ediyoruz! Öyleyse sadece ağız sağlığınızı değil, genel sağlığınızı da iyileştirme yolundasınız demektir.

Ancak eğer diş ipi kullanımı karşıtlarındansanız, işte size diş ipi kullanımını daha rahat, daha keyifli ve günlük bir alışkanlık haline getirmeniz için birkaç ipucu:

*  Dört adet diş ipi alın. Bir tanesini çantanıza (ya da masanıza), bir tanesini banyoya, bir tanesini TV seyrettiğiniz odaya ve bir tanesini de yatağınızın üzerine koyun. Ama ipi sakın bir göze tıkıştırmayın, en azından diş ipi kullanmayı alışkanlık haline getirene kadar. Görsel bir hatırlatıcıya gereksiniminiz olacak.

*  Her yemekten sonra diş ipi kullanmak ideal olandır ancak pek çok kişi için bu gerçekçi değildir. Eğer diş ipi kullanmaya günde sadece bir kez zaman ayıracaksanız, bunu yatmadan önce yapın. Uyuduğunuzda daha az salya üretilir ve bu da plak bakterilerinin kendilerine yer yapmalarını sağlar.

*  Yine de diş ipi kullanımını yatmadan hemen önceye bırakmayın. Çünkü uykunuz gelmişse, diş ipi kullanımını ertelemek çok kolaydır.

*  Diş ipi ile temizlemeyi TV izlerken, müzik dinlerken ya da bir şeyler okurken yapın. (“Aynı anda birden çok iş yapma” diyebilir miyiz?)

*  Düzenli diş ipi kullanımına geçtiğinizde kendinizi ödüllendirin. Kendinize iki hafta boyunca her gün diş ipi kullanmak üzere bir hedef koyun. Bu hedefe ulaştığınızda, gidip kendinize o ne zamandır almak istediğiniz el aletini ya da bir kıyafet alın. Sonuç olarak bu, periodontal terapi masraflarından daha ucuza gelecektir.

https://www.agizsagligi.com/dis-ipi
(Visited 10 times, 1 visits today)

Leave A Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.