Nefesiniz Nasıl?- Ağız Kokusunu Test Edin.

Ağız kokusu, “halitosis” olarak da bilinir, sizde var olabilecek bir sorundur ve bunun farkında bile olmayabilirsiniz. Avuçlarınızı ağzınızın önünde tutup nefesinizi üfleyerek koklamanız size ağzınızın kokup kokmadığını anlayamazsınız çünkü ağız kokusu ağzınızın gerisinden ve ancak konuştuğunuz zaman dışarı çıkmaya zorlanan bir kokudur.

 İşte size ağzınızda hoş olmayan nefes kokusunun var olup olmadığını gösterebilecek birkaç yöntem:  

* Dilinizi bir elinizle öne doğru çekin ve diğer elinizle dilinizin arka tarafını 15 saniye boyunca temiz bir top pamuk ile silin. Birkaç dakika bekleyin ve pamuğu koklayın; eğer kötü kokuyorsa ağız kokunuz olduğunu düşünebilirsiniz.

* Arka dişlerinizi bir parça kokulandırılmamış diş ipi ile temizleyin. Yine birkaç dakika bekleyin ve ipi koklayın. Büyük ihtimalle bu koku, nefesinizin nasıl koktuğunun da göstergesi olacaktır. * Ağzınızda sık sık kötü bir tad olur mu? Böyle bir durumun olması da ağız kokunuz olduğunun bir göstergesi olabilir.

* Size içtenlikle yanıt verebilecek güvendiğiniz bir arkadaşınıza ya da aile bireyine de ağzınızın kokup kokmadığını sorabilirsiniz. Evet, gerçek utandırıcı olabilir ama bilgi güçtür! Şimdi bunun için bir şey yapabilirsiniz!

* Ne yazık ki yukarıdaki metotların hiç biri kesin sonuçlar vermez. Kötü bir ağız kokunuz olup olmadığını öğrenmenin en kesin yolu diş hekiminizin yapacağı muayenedir. Diş etlerinizin sağlığını değerlendirmek, tükürük seviyelerinizi test etmek ve hatta ağzındaki uçucu sülfür bileşiklerinin (VSC’ler) seviyelerini “halimeter” denen bir aletle ölçmek, diş hekiminizin ağzınızın kokusu ile ilgili kullanabileceği bazı metotlardır.

Eğer bir kişinin kötü ağız kokusu kendisini ve etrafındakileri sürekli olarak rahatsız eder durumdaysa bir doktora ya da diş hekimine görünmeleri gerekmektedir. Kronik kötü ağız kokusu genellikle diş kaybına neden olabilen periodontal hastalıkların işaretidir; ayrıca başka sağlık problemlerine de bağlı olabilir. Bu nedenlerle, periodontal hastalıklar hiçbir zaman göz ardı edilmemelidir.

İşte önerilen bazı ürünler:

– PrevDent: https://www.agizsagligi.com/prevdent-alkolsuz-agiz-calkalama-suyu-gargara

– Oxyfresh: https://www.agizsagligi.com/oxyfresh-cinko-nane-limon-agiz-bakim-suyu-agiz-kokusuna-karsi-473ml

– Oxyfresh: https://www.agizsagligi.com/oxyfresh-cinkolu-nane-limon-florursuz-dis-macunu-142gr-agiz-kokusuna-karsi

(Visited 1.811 times, 1 visits today)

Leave A Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.