Okul Öncesi Çocuklarının Diş Fırçalamasını Sağlamanın On Yolu!

* Diş hekiminize bir ziyaret yaparak başlayın. Bir diş uzmanı çocuğunuza diş fırçalamanın doğru yolunu, çocukların hoşuna giden sözcükleri kullanarak öğretecektir.

*  Çocuğunuzun diş fırçası ve diş macununu kendilerinin seçmesine izin verin. Marketlerde çocuklar için değişik renkli pek çok diş fırçası ve çocukları cezbeden tatlarda diş macunları bulunmaktadır. Bunu yaparken özen göstereceğiniz tek nokta aldığınız diş fırçasının, çocuğunuzun diş etlerine ve diş minesine zarar vermeyecek şekilde yumuşak veya çok yumuşak, yuvarlak tepeli kılları olmasıdır.

*  Çocuğunuzun diş fırçasının üzerine bezelye tanesi büyüklüğünde diş macunu koyduğundan emin olun. Çocuğunuz diş macununu sevmediyse ona kızmayın! Çocuklar her durumda diş macununu yutarlar ve önemli olan aşırı florid almamalarıdır. Diş sağlığı çabalarınızı savaşa dönüştürmeyin.

*  Evinizde birden fazla banyo varsa, diş fırçalamayı daha rahat hale getirmek için her birinde çocuğunuz için diş fırçası ve diş macunu bulundurun.

*  Dişini fırçalamasını anımsatmak için çeşitli eğlenceli notlar kullanarak yemek zamanı tabağına veya yatma zamanı yastığının üzerine işaretler koyun.

*  Evde evcil hayvanınızın dişlerini fırçalayın ve bunu yaparken çocuğunuzun yardım etmesini ya da en azından sizi izlemesini sağlayın. Bu sadece temiz diş konusunun önemini vurgulamakla kalmaz, aynı zamanda evcil hayvanınız için de faydalıdır.

*  Çocuğunuzun diş fırçalama çabalarını ve bunların sonuçlarını sık sık övün. Şöyle şeyler söyleyebilirsiniz “Dişlerin pırıl pırıl parlıyor!” veya “Nefesin güzel kokuyor!” Bunu fark etmenizden çok mutlu olacaklardır ve diş fırçalamanın olumlu etkileri güçlendirilmiş olacaktır.

*  Çocuğunuzla diş sağlığı üzerine okuduğunuz kitapları paylaşın

*  Çocuğunuzla birlikte bilinen bir takım şarkılara komik diş fırçalama sözleri icat edip söyleyin.

*  Ve son olarak, çocukların görerek öğrendiğini bilerek, çocuğunuzun dişinizi her gün fırçaladığınızı ve diş ipiyle temizlediğiniz, gördüğünden emin olun. Bu hem onlar hem de sizin için iyi bir şeydir!

https://www.agizsagligi.com/cocuk-dis-fircalari
https://www.agizsagligi.com/cocuklara-bebeklere-ozel
(Visited 12 times, 1 visits today)

Leave A Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.