Ön Dişler Arasındaki Boşluklar Nasıl Düzeltilebilir?

Dişler arasındaki aralıklar için pek çok tedavisi yöntemi vardır. Bunlar: Porselen Kaplamalar(Veneers), Bonding, Ortodonti (Diş telleri), Kuronlar…

Veneers, Porselen Kaplamalar

Porselen kaplamalar, pek çok kozmetik problem için doğal görünümlü çözümlerdir.

Porselen kaplamalar ince porselen kabuklar gibi olup (yapma tırnak kalınlığındadır) dişlerin üstüne ve önüne yapıştırılır. Çok ince olduklarından içinden geçen ışık, alttaki dişin rengini doğal biçimde dışa yansıtır. Sadece çok az bir diş yapısı değişikliği gereklidir.

Avantajları:

Güzeldirler, güçlüdürler ve uzun ömürlüdürler. Diş yapısında en az değişiklik yapılması gerekir ve gelişmiş yapıştırma teknikleri ile uygulanabilirler.

Dezavantajları:

Yerleştirilmeleri için dişte aşındırma gereklidir ve bu işlem geri dönülmez bir işlemdir; bundan sonra yaşam boyu bu tür kaplamalara tabi kalırsınız. Diş hekiminizin bu kaplamaları yerleştirmek için gerekli teknik bilgi, deneyim ve yeteneğe sahip olması gerekmektedir. Bu, iki seanslık bir işlemdir.

Bonding

Bonding  üç aşamalı bir işlemdir. Öncelikle dişlerin ön tarafları hafif bir asitle aşındırılır. Daha sonra kompozit dolgu maddesi (ekmek hamuru kıvamındadır) yerleştirilir ve şekillendirilir. Daha sonra da yüksek yoğunluklu bir ışıkla sertleştirilir.

Avantajları:

Yapıştırma güçlü, doğal görünümlü bir onarımdır, ağızda uygulanır ve tek seanslık bir işlemdir.

Dezavantajları:

Bir miktar diş eksiltilmesi gerekir ve bu genellikle geri dönülmez bir işlem olarak kabul edilir çünkü bundan sonra hayatınız boyunca bu çözüme bağımlı kalırsınız. Diş hekiminizin bu kaplamaları yerleştirmek için gerekli teknik bilgi, deneyim ve yeteneğe sahip olması gerekmektedir. Unutmayın ki görece az sayıda diş hekimi yapıştırma konusunda yeterli eğitime sahiptir.

Ortodonti (Diş telleri)

Dişin önüne küçük braketler yapıştırılır. Daha sonra değişik büyüklükte teller bu parçaları birleştirerek dişleri hareket ettirme gücünü sağlar ve aradaki boşlukları kapatır.

Avantajları:

Diş telleri dişlerin çekilerek eksiltilmesini ya da ek tedavi materyallerinin kullanımını gerektirmez.

Dezavantajları:

Tedavi zamanı uzundur – tipik olarak 18 ile 36 ay arası. Dişlerin rengi ve şekli iyileşmez ve genellikle bu işlem diş köklerinin kısalmasına neden olabilir.

Kuronlar

Kuronlar porselenden, porselen ve metalden ya da tamamen metalden yapılmıştır. En iyi kullanım alanı dişin kırık olması ve yapısal destek ve korumanın gerektiği durumlardır. Ayrıca diş boşluklarının çok geniş olduğu durumlarda da kullanılır. Eğer dişleriniz bozulmamışsa ve sadece boşlukları kapatmak istiyorsanız yapıştırma, kaplama ya da ortodontiyi seçebilirsiniz.

(Visited 15 times, 1 visits today)

Leave A Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.