Oruçluyken Diş Fırçalamak ve Diş Macunu Orucu Bozar Mı?

Diş fırçalamak orucu bozar mı? Oruçluyken oluşan ağız kokusuna karşı yapabileceklerimiz var mıdır?

Ramazan ayı boyunca, oruçluyken her zamanki gibi dişler günde en az iki kere fırçalanmalıdır. Gargara kullananlar kullanmaya devam edebilirler ve diş ipi kullanımına da özen gösterebilirler. Bütün bunlar ağız kokusuna karşı yeterince önlem almanıza yardımcı olacaktır.

Bazı İslam bilginleri oruçluyken diş macunu kullanımını istenmeyen bir durum olarak belirtiyorlarsa da, diş fırçalarken kasıtlı veya kazara yutkunmalar pek sık olmamaktadır. Genel kanı ise diş macunu kullanımına Ramazan ayı boyunca izin verildiğidir. Eğer diş macunu kullanmak istemiyorsanız, macun kullanmadan diş fırçası ile yapacağınız mekanik temizlikte oldukça faydalı olacaktır.

Bu konuda Diyanet İşleri Başkanlığı’nın internet sitesinden yapılan resmi açıklamada; Diş fırçalamakla oruç bozulmaz. Bununla birlikte, diş macununun veya suyun boğaza kaçması hâlinde oruç bozulur ve kazası gerekir. Orucun bozulma ihtimali dikkate alınarak, dişlerin imsaktan önce ve iftardan sonra fırçalanması uygun olur.‘ ifadeleri kullanıldı.

Yemek yedikten sonra özellikle imsaktan önce dişlerinizi fırçalayınız, bu dişlerinize oruçlu olduğunuz sürece ilave bir koruma sağlayacaktır ve bakteri oluşmasını engellemek için dişlerinizin arasında ve ağzınızda yemek artığı kalma riskini azaltacaktır. Ayrıca bu ağız kokusu içinde etkin olan bakterilerin oluşumunu engellemeye yardımcı olur. Yemeklerden sonra dilinizin üzerini de temizlemeniz ağız kokusuna karşı oldukça faydalı olacaktır.

Ağız gargaraları sıklıkla diş hekimleri tarafından ağız hijyenine ek olarak verilir. Bazı hastalar istemeden yutmaktan korktuğu için kullanma konusunda isteksiz olabilirler. Durum buysa, diş hekimi tarafından tavsiye edildiği gibi oruç tutma saatlerinin dışında kullanabilirsiniz.

Tercihan alkolsüz ve içerikleri alkol üretmeyen gargaralar tercih ediniz. Alkol içeren gargaralar Ramazan Ayında sıklıkla görülen ağız kuruluğu ve ağız kokusu sorununa çözüm olmak yerine aksine daha zararlı bir ortam oluşturmaktadır.

(Visited 195 times, 1 visits today)

Leave A Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.