Üstten Geçmeli Bir Proteze Gereksinimim Var Mı?

Sallanan ya da ağrıyan dişlerin nedeni gelişmiş diş eti hastalıkları olabilir. Dişlerinizin pek çoğu sallanıyor ya da ağrıyorsa, onları kurtarmak için çok geç olabilir. Bu durumda dişlerin bir kısmını çekmek ve bunların yerine üstten geçmeli yarı protez damaklar takmak enfeksiyondan korunmak ve ağız sağlığını sağlamak için en iyi yol olabilir.

Dışarıdan bakıldığında üst protez, normal bir protez gibi görünür. Normal protezle, ağızdaki tüm dişler çekildiğinde çenedeki kemik çekilecektir. Ancak üst protezde doğal dişlerinizin bir kısmını yerinde tutulur ve bunları, protezi tutturmak için kullanılır. Dişlerinizin köklerinin bir kısmını yerinde tutarak kemik kaybını belirgin şekilde azaltıp size daha tutarlı bir protez sağlamış olunur.

Diş çekildiğinde çenedeki kemik çekilmeye başlar. Dişlerin köklerinin bir kısmı yerinde bırakılırsa, kemik kaybı önemli ölçüde yavaşlatılır. Bu da daha istikrarlı bir protez anlamına gelir. Eğer ağızda protezleri tutturabilcek hiçbir sağlam diş kalmamış ise implantlar bu amaçla ideal bir çözüm olabilir. ımplantlar kısmına girerek detaylı bilgiler alabilirsiniz.

Dişleri st porteze hazırlamak içi diş hekimi önce dişin diş eti üzerindeki kısmını alır. Daha sonra bu dişlere kanal tedavisi uygulanır ve bunları küçük metallerle kapatılır.

Üst protezin hazırlanması işleminde önce ağzın ölçüsü alınır. Bu ölçüler kullanılarak ağzın uygun modelleri oluşturulur ki bunlar üzerine protezler yerleştirilecektir. Daha sonra yeni dişleriniz için en iyi renk ve şekli seçersiniz. Protez hazır olunca dişlerin bir kısmı çekilir ve protez yerleştirilir.

Yeni protezlerin ilk kullanımı sırasında bazı geçici problemler olması doğaldır. Öncelikle çiğneme sırasında protez oynayabilir. Tükürük salgısında artış olabilir ve üst protez ağza fazla büyük gelip kusma hissi uyandırabilir. Dilde doluluk hissedilebilir ve konuşma sıkıntısı yaşanabilir. Ancak yeni protezinize alıştıkça bu problemler ortadan kaybolacaktır.

(Visited 11 times, 1 visits today)

Leave A Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.