Yetişkinlere Diş Teli Takılır mı?

Dişler herhangi bir yaşta düzeltilebilir. Aslında bugün gelişmiş ülkelerde her dört ortodonti hastasından biri yetişkindir.

1980 lere kadar bir çelik bant her bir dişin üzerinden bir yüzük gibi geçerdi. Dişi doğrultmaya yarayan tel, çelik bantların ön tarafında bir noktaya tutturulurdu. Bu da metalle dolu bir ağız görüntüsü verirdi!

Neyse ki bugün bu metal bantlar, doğrudan dişlerin ön tarafına yapıştırılan braket ile yer değiştirmiştir. Bunlar daha rahat, daha küçük ve diğerlerine göre çok daha az göze çarpacak biçimdedirler. Şeffaf safir braketler de mevcut olmakla birlikte daha pahalıdırlar ve temiz tutulmaları da oldukça zordur.

Paslanmaz çelik tel braketleri birlikte tutar; değişik büyüklükteki teller dişi hareket ettirmek için basınç sağlar. Çok değişik renklerde elastik maddeler teli yerinde tutar. Diş hareketini hızlandırmak için özel elastik bantlar da eklenebilir. Daha zor durumlarda diğer teller ve bağlantılar kullanılır.

Dişlerin kemik boyunca ne kadar hareket edebildiğini görmek oldukça şaşırtıcıdır. Kemik, bu braketler ve tellerin yarattığı basınca, dişin her iki yanında da özel hücreler oluşturarak yanıt verir. Bu hücreler dişin bir tarafındaki kemiği aşındırarak diğer tarafında kemik yapar. Bu da dişin hareket etmesini sağlar.

Diş teli takılı dişleri temizlemek zordur ve bu nedenle düzenli temizleme seansları her zamankinden daha önemli olacaktır. Eğer plaklar düzenli olarak temizlenmezse dişler üzerinde kalıcı beyaz lekeler oluşabilir.

Tedaviden sonra dişleri yeni yerlerinde tutmak için özel tutucular kullanılır. Bazı tutucular çıkarılabilirdir, bazıları ise bulundukları yere yapıştırılırlar.

Ortodontik tedavilerle gülüşünüzün ve ağız sağlığınızın geliştirilmesinin hiçbir zaman geç olmayacağını bilmek güzeldir.

(Visited 24 times, 1 visits today)

Leave A Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.