Çocuklara Diş Teli Takılması Gerekli midir?

Günümüze kadar ortodonti temel olarak eğri dişleri düzeltmek için kullanılıyordu. Bugün, problemler erken teşhis edilirse, büyümekte olan bir çocuğun dişleri üzerinde ortodontik aletler kullanarak yüz gelişmesini gerçekten değiştirmek olasıdır.

Boşluk tutucu olarak bilinen bir alet kaybedilen bir bebek dişini, kalıcı diş gelene kadar yerinde tutmaya yarar.

Kalıcı dişlerin çoğu yerine geldiğinde sorunlu bir ısırmayı düzeltmek için diş telleri kullanılır. 1980 lere kadar her dişin etrafına bir yüzük gibi çelik bantlar takılıyordu. Dişi doğrultmaya yarayan tel, çelik bantların ön tarafında bir noktaya tutturulurdu. Bunun nasıl göründüğünü hatırlayabilirsiniz: bir ağız dolusu metal!

Neyse ki bugün bu metal bantlar, doğrudan dişlerin ön tarafına yapıştırılan braketler ile yer değiştirmiştir. Bunlar daha rahat, daha küçük ve diğerlerine göre çok daha az göze çarpacak biçimdedirler.

Şeffaf safir braketler de mevcut olmakla birlikte daha pahalıdırlar ve temiz tutulmaları da oldukça zordur. Paslanmaz çelik tel braketleri birlikte tutar; değişik büyüklükteki teller dişi hareket ettirmek için basınç sağlar. Çok değişik renklerde elastik maddeler teli yerinde tutar. Diş hareketini hızlandırmak için özel elastik bantlar da eklenebilir. Daha zor durumlarda diğer teller ve bağlantılar da kullanılır.

Dişlerin kemik boyunca ne kadar hareket edebildiğini görmek oldukça şaşırtıcıdır. Kemik, bu braketler ve tellerin yarattığı basınca, dişin her iki yanında da özel hücreler oluşturarak yanıt verir. Bu hücreler dişin bir tarafındaki kemiği aşındırarak diğer tarafında kemik yapar. Bu da dişin hareket etmesini sağlar.

Bir çocuğun diş telleri ile geçireceği zaman dişlerin oturma probleminin hassasiyetine bağlıdır ama genellikle bir ile üç yıl arasında değişir. Diş teli takılı dişleri temizlemek zordur ve bu nedenle düzenli temizleme seansları her zamankinden daha önemli olacaktır. Eğer plaklar düzenli olarak temizlenmezse dişler üzerinde kalıcı beyaz lekeler oluşabilir.

Tedaviden sonra dişleri yeni yerlerinde tutmak için özel tutucular kullanılır. Bazı tutucular çıkarılabilirdir, bazıları ise bulundukları yere yapıştırılırlar.

Başarılı ortodonti tedavisi, konu ile ilgili herkesin ortak çabası ile oluşan bir ortaklıktır. Hasta ve hekimin ortak bir çabası ile nihai hedefe ulaşılabilir.

https://www.agizsagligi.com/ortodonti

(Visited 24 times, 1 visits today)

Leave A Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.