Çocuklarda Kullanılan Diş Boşluk Tutucusu Nedir?

Normalde kalıcı diş bebek dişinin altından gelir ve bebek dişinin kökleri eriyerek kalıcı diş bebek dişinin yerine geçer. Bebek dişleri çiğneme için önemli olmaları kadar, komşu dişleri yerinde tutmaya da yarar. Bebek dişi çürüme ya da yaralanma nedeniyle kaybedildiğinde komşu dişler kayabilir ve bu da diş yapısında boşlukların kaybına neden olur.

Ancak bir boşluk tutucu yerleştirerek diş yapısındaki bu kayıp engellenebilir.

Duruma bağlı olarak boşluk tutucular genellikle yerine sabitlenmekle birlikte bazı durumlarda yerinden çıkarılabilir şekilde de konur. Bir boşluk tutucunun takılması iki seans gerektirir.

İlk seansta ortodontik bantlar yerleştirilerek ölçü alınır. Bu ölçü kullanılarak çocuğun ağız modeli çıkarılır ve diş laboratuarında ağız konturlarına uygun bir boşluk tutucu hazırlanır.

Bir sonraki seansta çocuk bu boşluk tutucuyu dener. Burada diş hekimi gerekliyse ayarlar yapar ve boşluk tutucuyu yerine yapıştırır. Boşluk tutucular, kalıcı dişler diş etlerinden yerine doğru çıkana kadar kullanılır.

Boşluk tutucu kullanırken sakız çiğnemekten, yapışkan şekerler yemekten ve fındık, buz gibi sert yiyeceklerden uzak durmak önemlidir.

(Visited 13 times, 1 visits today)

Leave A Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.