Diş Fırçanızı Değiştirin ve Daha Sağlıklı Kalın!

Her gün birkaç kez ağzınıza soktuğunuz diş fırçanız, binlerce mikroorganizma için bir toplanma merkezi gibidir. Ağzınızda 300 çeşitten fazla mikroorganizma yaşamını sürdürür ve bunun sonucu olarak bunlar diş fırçanıza da yerleşir. Neyse ki bunların pek çoğu zararsızdır – normal bir ağızda hep mecutturlar. Ama pek çok zararlı diğer bakteri ve viruste  diş fırçanızı ve sapını evleri gibi kullanabilirler. Bunlara örnek:

*  Nezle ve grip bakterileri

*  Acılı ağrılara neden olan uçuk virüsü

*  Pek çok kulak, burun ve boğaz enfeksiyonuna neden olan staphylococcus bakterisi

*  Ağız zarında ülsersi bir durum olan pamukçuklara neden olan bir parazitik mantar, candida

*  Yetişkinlerde diş kaybının önde gelen nedenlerine kapı açan periodontal (diş eti) enfeksiyonlara neden olan bakteriler

Tüm bunlardan ne öğreneceğiz? Kendinizi bakterilerle enfekte etmekten ve pek çok rahatsızlıktan basit bir işlemle koruyabilirsiniz – diş fırçanızı en az üç ayda bir değiştirin.

Pek çoğumuz bunu daha önce duymuşuzdur. Ancak Colgate-Palmolive’in yaptığı bir araştırma göstermiştir ki sadece yüzde 8.6’mız bunu yapmaktayız.

“Bir diş fırçası her gün aldığımız birçok şeyden çok daha ucuzdur ve bu o kadar ucuzdur ki yeni bir diş fırçası almaya para bulamayız.”

Diş fırçası değiştirme süresini üç ayda birden daha da kısa sürede önerilmektedir. Aslında ideali “Sağlıklı insanlar her iki haftada bir diş fırçalarını değiştirmelidir” ve  “Diş eti problemi olanlar, diğer oral hastalıkları olanlar veya zayıf bağışıklık sistemi olanlar diş fırçalarını daha da sık değiştirmelidir”.

Diş fırçasının kılları görece olarak çabuk eskir. Bu kıllar bir kez yıpranıp eğildiklerinde diş eti çizgisinin altını temizlemek için dokuların altına kayamazlar ve olması gerektiği gibi dişlerinizi temizleyemezler. 

Bunun yanında eski ve yıpranmış kıllar, verimsiz diş temizleyicileri olarak daha fazla bakteri ve diğer hastalık yapan mikroorganizmaları barındırır.

Eğer sorununuz yeni bir tane almak için zaman bulamamaksa, https://www.agizsagligi.com/dis-fircalari linkine bakarak zahmetsizce alabilir ve adresinize teslim edilmesini sağlayabilirsiniz.  Diş fırçanızı, eskime gördüğünüz anda değiştirin. Genel sağlığınızı iyileştirmek için bu en düşük emekli ve ucuz yoldur.

(Visited 6 times, 1 visits today)

Leave A Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.