Düzgün Bir Diş Fırçası Kullanımı İçin İpuçları

Tamam, biliyorsunuz ki diş fırçanızı ilk yıpranma belirtisini görür görmez değiştirmelisiniz. Diş fırçanızı yenileri kadar temiz tutabilmeniz için neler yapabilirsiniz?

*  Öncelikle, diş fırçanızı nerede sakladığınıza önem verin. Banyonuzdaki ilaç dolabı bunun için en kötü yerdir; nemli, ılık ve karanlıktır. Bu da her türlü istenmeyen mikroorganizmanın gelişmesi için ideal bir ortam yaratır. Fırçanızı açıkta, kendi özel kabı içinde dik olarak tutun. Ve eğer mümkünse bunu banyonuzdan çıkarıp daha kuru bir ortama, örneğin yatak odanıza götürün.

*  Diş fırçanızı başka birisininkiyle aynı yerde saklamayın; tüm aileyi riske sokarsınız çünkü bakteriler bir fırçadan diğerine geçebilir.

*  Diş fırçanızın durduğu kabı düzenli olarak temizleyin. Bu kabı (diş fırçanızı değil) birkaç günde bir musluk suyu veya hafif bir çamaşır suyu solüsyonu (yarım bardak suyun içine bir çay kaşığı çamaşır suyu) ile yıkayın.

*  Dişlerinizi fırçalamadan önce ve fırçaladıktan sonra ellerinizi yıkayın.

*  Diş fırçanızla işiniz bittiğinde kıllar arasında yemek artıkları kalmaması için bol su ile  yıkayın.

*  Sıralı olarak kullanmak için iki diş fırçası edinin. Bu, kılların fırçalamalar arasında kurumasını sağlayacaktır.

*  Diş fırçanız üzerindeki mikropları öldürmek için fırçayı anti bakteriyel sıvı ya da alkol içeren bir kapta çalkalayın.

*  Diş fırçanız üzerindeki bakteri ve diğer mikropları öldürmek için bir temizleme sıvısı kullanın. Sterilizasyon için kimisi mor ötesi ışık, kimisi de kimyasallar kullanır. Bu iki metot da Amerikan Diş Sağlığı Birliği’nin (Amerikan Dental Association’s) onayını almamıştır ama zarar vermezler.

*  Yolculuktayken diş macunu ve diş fırçasını koyduğunuz kapları iyice temizleyin (sıcak, sabunlu su ile yıkayıp kurulayın)

*  Diş fırçanızı, iyi durumda olsa bile, herhangi bir ağız hastalığından sonra kendinizi ya da aile bireylerinizi yeniden enfekte etmemek için, değiştirin.Ve bir de, yapılmaması gerekenler:

*  Mikropları öldürmek için diş fırçanızı mikrodalga fırına koymayın. Diş fırçası kılları küçük metal şeritlerle tutturulmuştur ve metal, mikro dalga sürecini etkiler ve fırınınıza zarar verebilir.

*  Diş fırçanızı bulaşık makinenizde yıkamayın. Bu mikropları öldürür ancak kıllara hasar vererek, diş fırçanızın zaten kısa ömrünü iyice kısaltır. Ve aynı nedenle diş fırçanızı sıcak su ile de yıkamayın.

*  Son olarak, diş fırçanızın azami ömrü olan üç ayı geçirmeyin. Yeni bir diş fırçası sizi daha sağlıklı tutmaya yardımcı olacaktır.

https://www.agizsagligi.com/dis-fircalari
(Visited 42 times, 1 visits today)

Leave A Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.