Gömülü Yirmi Yaş Dişinin Çekilmesine Alternatifler Nelerdir?

Yirmi yaş dişlerinin çekilmesine alternatif, o dişleri korumaktır. Bunun dışında pek alternatif bulunmamaktadır.

Pek az şanslı insan yirmi yaş dişlerini koruyabilir ve onlara diğer dişleri gibi bakım gösterir. Ama pek çoğumuz için bu mümkün değildir ve bunların çekilmesinde gecikmeler ciddi problemlere neden olabilir.

Sorunlu bir yirmi yaş dişi diğer dişlerin üzerine baskı yapabilir. Bir yirmi yaş dişinin çıkmaya başlarken enfekte olması çok acı verici olabilir. Bu, günlerce, hatta antibiyotiğe başlandıktan sonra bile sürecek ağrılara neden olan bir diş sağlığı sorunudur.

Doğru bir şekilde yerine yerleşememiş bir diş de boşluklara neden olabilir.

Bu röntgen, yana doğru gelişen bir yirmi yaş dişinin ikinci öğütücüde bir boşluğa neden olduğunu göstermektedir. Ve yirmi yaş dişlerini plaklardan temizlemek neredeyse olanaksızdır.

Bu yirmi yaş dişinde plaklar boşluğun oluşmasına neden olmuştur. Plaklar, yirmi yaş dişinin yakınından başlayıp tüm ağza yayılan diş eti hastalıklarına da neden olurlar. Bazen bu sorunlu yirmi yaş dişlerinin etrafında kistler oluşur. Kistler, daha tespit bile edilmeden önce kemiğin çok büyük bir miktarını yok edebilirler ve alınmaları için ameliyat gerekebilir.

Zaman ilerledikçe yirmi yaş dişinin kökü çenenin içindeki bir sinirin etrafında gelişebilir. Böyle olduğunda yirmi yaş dişlerinin köklerinin etrafına sarılmış olan sinirler, diş çekimi esnasında hasar görebilir. Bu, dudaklarınızın ve çenenizin kalıcı olarak hissizleşmesine neden olabilir.

Bu tür pek çok ciddi problemden dolayı yirmi yaş dişlerini, daha diş etlerinden bile çıkmadan önce almak genellikle en iyi çözümlerden birisidir.

(Visited 5 times, 1 visits today)

Leave A Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.