Kuron ya da Köprünün Düşmesi Durumunda Neler Yapabilirim?

Geçici bir kuron ya da köprü, sorunlu bir dişi kaplayıp korur ve komşu dişleri hareket ettirmemek için bir çapa gibi işlev görür. Geçici kuronlar ve köprüler genellikle geçici bir özel yapıştırıcı yapıştırılır. Bu yapıştırıcı, kalıcı köprünüz takılmaya hazır hale geldiğinde kolayca çıkarılabilecek şekildedir. Diğer kalıcı yapıştırıcılardan farklı olarak diş hekiminizin kullandığı bu geçici yapıştırıcı tükürük ile zaman içinde kendiliğinden kaybolabilir. Eğer böyle bir şey olursa ağzınıza tam olarak oturmuş olan geçici köprü ya da kuronunuz gevşeyebilir.

Tedavi


Bir geçici kuron ya da köprünün çıkması halinde, kuron ya da köprünün yanındaki dişlerin ve çiğneme için kullanılan karşısındaki dişlerin kaymasını engellemek için derhal yerine takılması önemlidir.  Bu kayma sadece birkaç saat içinde olabilir ve ısırma biçiminiz kalıcı olarak değiştirerek kalıcı kuron ya da köprünün takılmasını imkansız kılabilir. Eğer geçici kuron ya da köprünüz çıkarsa bunu saklayıp derhal diş hekiminize haber vermeniz gerekmektedir. Uyarı: kendi kendinize takmaya çalışmayın. Bu durumda köprü ya da kuron tekrar çıkarak daha ciddi problemlere neden olabilir, özellikle de uyurken olursa. Ağzınızın içinde kesinlikle herhangibir yapıştırıcı, özellikle de Japon Yapıştırıcı kullanmayın.

Kalıcı kuronun düşmesi


Bazı tür kalıcı diş yapıştırıcıları zaman içinde ağız salyasındaki su ile çözünebilir ve kuron ya da köprünüzün düşmesine neden olabilir. Sabit diş yapıştırıcıları ile yapıştırılmış olsa da kuronlar sakız, karameller ya da emerek alınan besinler gibi yapışkan yiyeceklerin çekmesi nedeniyle de çıkabilir.


Tedavi


Bir kuron ya da köprü çıktığında çok dikkat edin ve onu saklayın! Pek çok durumda bu kuronlar temizlenip yeniden yapıştırılabilir. Düşen bir kuron ya da köprünün derhal yerine takılması çok önemlidir. Derhal yerine takılması, ilgili yerdeki dişlerin ve çiğnemeye yarayan karşı dişlerin kaymasını engellemek için gereklidir.

Bu kayma sadece birkaç saat içinde ısırma biçiminiz kalıcı olarak değiştirerek kalıcı kuron ya da köprünün takılmasını imkansız kılabilir. Kuronunuz, köprünüz ya da bunların üzerine takıldığı diş hasar görürse, yeni bir düzeltmenin yapılması gerekebilir.

(Visited 1.398 times, 1 visits today)

Leave A Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.