Size En Uygun Diş Hekimini Seçebilmeniz İçin Bazı Tavsiyeler…

Diş hekiminizle kendinizi rahat hissetmeniz çok önemlidir. Sonuçta kendinizi bir diş hekimi koltuğunda açık ağzınızı onun ellerine bırakmaktasınız. Eğer o maskenin, eldivenlerin ve aletlerin ardındaki insana güvenirseniz bu deneyimde kendinizi çok daha rahat hissedersiniz.

Gereksinimlerinize ve kişiliğinize uygun bir diş hekimi ile ilgili araştırmaya zaman ayırmaya değer çünkü idealinde diş hekiminizle uzun soluklu bir ilişkiniz olacaktır. Ayrıca size en uygun diş hekimini arayarak, diş sağlığı konusunda pasif değil aktif bir rol de almış olursunuz.

En iyi seçimi yapabilmeniz için size aşamalı bir yol gösterici veriyoruz.

İletişim – Konfor – Güven

Sağlıklı, açık iletişim, rahatlık ve güven duyguları her ilişki için çok önemlidir ama sağlığınızla ilgili kişileri seçerken bu daha da özel önem taşımaktadır. ıletişim her iki yönde de rahatça gerçekleşmelidir; siz anlamadığınız bir şeyi diş hekiminize sormaktan çekinmemelisiniz ve diş hekiminiz de size, size en uygun lisanla prosedürleri ya da tedavi şekillerini sabırla anlatabilmelidir. Bir tedaviye girerken rahatınızın sağlanması için her türlü endişe ve korku ve tedavi metotları açıkça tartışılmalıdır. Ve diş hekiminizin muhakemesi, yetenek düzeyi ve uzmanlığı hakkında olumlu düşünmelisiniz.

Peki, bu gereksinimlere ve sizin olabilecek diğer gereksinimlerinize uyan bir diş hekimi nasıl bulunur?

* Önce akrabalardan, arkadaşlardan ve birlikte çalıştığınız kişilerden referans sorun. Diş randevuları yoğun olarak kişisel bir deneyimdir ve bu nedenle diş hekimleri, yetenek ve kişilikleriyle referans sahibi olabilirler.

* Eğer başka bir şehre taşınıyorsanız, diş hekiminize yeni yerde önereceği bir diş hekimi olup olmadığını sorun.

* Yerel diş sağlığı grubu ya da diş hekimleri odalarını arayarak bulunduğunuz alandan üç ya da dört tane diş hekimi adı alın.

* Güvendiğiniz diğer branşlardaki doktorlar ya da yerel eczacıdan öneriler alın.

Uygun birkaç isim bulduktan sonra, şimdi değerlendirme zamanı gelmiş olabilir.

Muayenehanelerine telefon açın. Telefona bakanlar nazik ve yardımcı mı? Size tatmin edici yanıtlar veriyorlar mı? Eğer bu testleri geçerlerse şu soruları sorun:

* İlk randevu  tarihi için ne kadar bekleyeceğim?

* Diş hekiminin sizin ihitiyacınız olan tedavi konusunda uygun eğitimi ve/ya deneyimi var mı?

* Ödeme nasıl ve ne zaman yapılıyor?

* Diş hekimini yeri benim ulaşım gereksinimlerime uygunmu?

* Diş hekimi sürekli eğitim programlarına katılıyor mu?

* Acil durum randevuları nasıl ayarlanıyor?

* Diş hekimi sabah erken saatlerde, 17:00 dan sonra ya da Cumartesi günleri çalışıyor mu?

* Ne tür koruyucu bakım önerileri alacağım?

* Diş hekimi sterilizasyon ve enfeksiyon kontrolünü nasıl yapıyor?

* Diş hekimi kendini geliştiriyor, yeni teknik ve ekipmanlar kullanarak mevcut en iyi diş bakım altyapısını sunabiliyor mu?

* Diş hekimi hasta eğitimini önemsiyor mu? Bir internet sitesi ve hasta eğitim materyalleri var mı?

Bu bilgileri topladıktan sonra diş hekimi ile güvene dayalı, iletişimi kolay bir ilişki kurup kuramayacağınız hakkında bir miktar bilgi sahibi olursunuz.

Bir sonraki sorunuz şu olmalıdır: “bir tanışma randevusu alabilir miyim?” Bu size çalışanları tanıma, muayenehaneyi inceleme, teknik alt yapı hakkında bir fikir sahibi olma ve diş hekimi ile bire bir görüşme imkanı sunar. Röntgen ve tetkikler bu randevunun bir parçası olabilir, ancak bu diş hekimi ile çalışmayı seçmeseniz bile röntgenler ve ilk inceleme kayıtlarını alabilirsiniz.

Bu ilk randevuda, röntgenler ve incelemelerin ücreti dışında hiçbir zorunluluk altında olmamalısınız. Diş hekimliği çalışanlarında bu ilk ziyaretten sonra devamlı geleceğiniz yolunda bir önyargı olabilir.

Bu tür bir araştırma yapmak ve uygun diş hekimi ile ilişki kurmak kendi sağlığınız konusunda aktif bir katılımcı olabilmek için ilk önemli aşamadır.

(Visited 10 times, 1 visits today)

Leave A Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.